Metrika
Reklamı Kapat

Sık hastalanıyorsanız sebebi mutfağınız olabilir! Uzman isim uyardı: Derhal çöpe atın!

Sık sık hastalanan, mide sorunlarından dert yanan kişileri ilgilendiren önemli bir uyarı geldi. Son dönemlerin en çok takip edilenlerinden olan Prof. Dr. Canan Karatay, mutfaklarda bulunan gizli tehlikeyi işaret etti.

Sık hastalanıyorsanız sebebi mutfağınız olabilir! Uzman isim uyardı: Derhal çöpe atın!
Haber albümü için resme tıklayın

Evlerimizde gündelik işlerimizi kolaylaştıracak birçok ürün bulunur. Bu ürünlerin bazılarının kullanımları ise sağlığımız açısından büyük bir öneme sahiptir. Sık sık kullanılan ürünlerin temizliklerinin derinlemesine yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, son olarak her evde bulunan ve çok çeşitli amaçlar ile kullanılan süngerleri işaret etti.

Son dönemlerde meyve ve sebze tüketiminden probiyotik alımına kadar pek çok konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, son olarak herkesin evinde mutlaka bulunan ürünlerden olan bulaşık süngerleri ile ilgili konuştu. ‘Bulaşık süngeri’ ismi ile anılıyor olmasına rağmen evin hemen hemen her alanında kullanılan bu ürünün aslında sanıldığı kadar masum olmadığını belirten Karatay, konuya ilişkin önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Sık hastalanıyorsanız sebebi mutfağınız olabilir! Uzman isim uyardı: Derhal çöpe atın!

SÜNGERLERİN BİLİNMEYEN ZARARLARI

Evlerimizde özellikle bulaşık ve mutfak tezgahı temizliğinde kullandığımız süngerler ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulunan Canan Karatay, bu ürünün insan sağlığını tehdit ettiğini vurguladı. Süngerlerin bakteri ve mikropların üremek için tercih ettikleri nemli ve sıcak ortama sahip olduklarını belirten Karatay, bu ürünün gıda sindirim problemleri başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabileceğini ifade etti.

Süngerler gıda yüzeylerinde bulunan bakterileri ve mikropları diğer yüzeylere kolaylık ile taşıyabilirler. Bu, ‘çapraz kontaminasyon’ adı verilen duruma zemin hazırlar. Özellikle çiğ gıdaların hazırlanması esnasında bu risk maksimum seviyeye ulaşır.

Sık hastalanıyorsanız sebebi mutfağınız olabilir! Uzman isim uyardı: Derhal çöpe atın!

Kötü koku ve küf oluşumunu da yol açan mutfak süngerleri, ayrıca alerjenlerin ve insan sağlığı açısından zararlı olan diğer maddelerin saklanmasına imkan tanırlar. Son olarak cilt ile sık sık temas eden süngerlerin iltihaba sebep oldukları da bilinmektedir.

SÜNGER YERİNE NE KULLANILABİLİR?

Prof. Dr. Canan Karatay’a göre mutfaklarda ve bulaşık süngerlerinin kullanıldığı diğer alanlarda bu ürünlerin sağlıklı alternatifi kabak lifleridir. Ayrıca; el bezleri, İsveç bulaşık bezleri, bambu dokulu bezler, doğal bulaşık fırçaları, selüloz sünger yıkayıcıları da klasik süngerlerin sağlıklı alternatifleri arasında yer almaktadır.

19 Nis 2024 - 13:18 - Sağlık