Metrika
Reklamı Kapat

Eski Mısır döneminden günümüze... Adam otunun faydaları 'Yok artık' dedirtecek!

Çok eski dönemlerden bu yana alternatif tıpta ciddi bir yere sahip olan adam otunun faydalarını sizler için derledik. Peki, adam otu nedir, nasıl kullanılır? Adam otu zararlı bir bitki mi? İşte detaylar…

Eski Mısır döneminden günümüze... Adam otunun faydaları 'Yok artık' dedirtecek!
Haber albümü için resme tıklayın

Modern tıbbın henüz gelişmemiş olduğu dönemlerde hastaları tedavi etmekte, yaraları iyileştirmekte kullanılan bazı bitkiler günümüzde de birçok kişi tarafından sık sık sorgulanıyor. Bugün tıp biliminin gelmiş olduğu nokta sayesinde birçok hastalık için tedavi yöntemleri geliştirilmişken yine de alternatif tıbbın nimetleri önemini korumaya devam ediyor.

Doğada doğal halde bulunan veyahut da toplandıktan sonra birtakım işlemlerden geçen birçok bitki bir şekilde hayatımıza dokunuyor. Bitkiler genel olarak çay olarak tüketilirken ayrıca bazı hastalıkların tedavilerinde de destekleyici olarak görev oluyor. Bu kapsamda Eski Mısır döneminden bu yana alternatif tıpta geniş bir yere sahip olan bitkilerden biri de adam otu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, adam otu nedir? Adam otunun faydaları nelerdir? İşte konuya dair ayrıntılar…

ADAM OTU NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Kökü dolgun bir kazın görünümünde olan ve ilk bakışta kol ve bacağı andıran dalları bulunan adam otu; adem otu, insan otu ve Abdüsselam otu gibi isimleri ile de bilinmektedir. Eski Mısır döneminde ‘büyücüler’ tarafından kullanılan bu ot, aynı zaman birçok batıl inancın gelişmesine ve günümüze kadar ulaşmasına da aracılık etmiştir.

Adem otu diğer şifalı bitkilere nazaran hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Ancak bitki içerik bakımından son derece güçlüdür. Birçok ilacım yapım aşamalarında rol alan adam otunun öne çıkan faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bağışıklığı güçlendirir.
  • Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtileri giderir.
  • Kabızlığa karşı mücadele eder.
  • Kas kasılmalarını yatıştırır.
  • İdrar yolu hastalıklarının tedavilerinde kullanılır.
  • Sivilce tedavisinde kullanılır.
  • Kadın hastalıklarına karşı mücadele eder.
  • Egzama gibi bazı deri hastalıklarının tedavilerini destekler.

ADAM OTU NASIL KULLANILIR?

Sonbahar mevsiminde toplandıktan sonra kurutulması gereken adam otu, toz forma getirildikten sonra kullanılır. Su ile karıştırılan adam otu tozu, doğrudan içilebilir veyahut da merhem kıvamına getirilerek cilde uygulanabilir.

Adam otunu çay olarak, su ile karıştırıp bir içecek olarak tüketmek isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunur. Bu ot esasen ‘zehirli otlar’ grubundadır. Bu neden ile tüketmeden önce kökünün iyice kazınması ve mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir.

19 Nis 2024 - 13:05 - Sağlık