Metrika
Reklamı Kapat

Simite KDV zammı geliyor! Fiyatlar yüzde 10 artabilir

Seçim öncesi 15 liraya kadar çıkan simit fiyatlarının iktidar baskısı ile geri çekilmesinin ardından, bu sefer KDV düzenlemesi ile yeni bir zam yapılması gündeme geldi.

Seçim öncesi 15 liraya kadar çıkan simitteki zam, iktidar baskısıyla geri alınmıştı. Fakat şimdi, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) hazırladığı tebliğ taslağıyla simit de dahil olmak üzere birçok gıda ürününde KDV zammı bekleniyor.

Taslağın Gerekçesi: GİB, bu taslağı vergi suistimallerini önlemek için hazırladı. Taslağa göre, tüm lokanta, pastane, kafe ve oturma yeri olan sokaktaki büfelerde yüzde 1 KDV ile satılan gıda ürünlerinin fiilen yüzde 10 KDV ile satılması öngörülüyor.

Zam Nasıl Olacak?: Düzenlemenin hayata geçmesi ile simidi fırından alanlar yüzde 1, aynı simidi masası sandalyesi olup müşterilerine oturarak hizmet veren pastaneden, kafeden, sokaktan büfeden alanlar ise yüzde 10 KDV ödeyecek. Bu da simidin KDV'sinin masası, sandalyesi olan işletmelerde fiilen yüzde 10'a çıkacağı anlamına geliyor.

Etkilenecek Ürünler: Taslağa göre simit, poğaça, yaş pasta, kuru pasta gibi ürünler kasadan alınıp gidilirse ya da paket servis olarak eve istenirse yüzde 1 KDV uygulanacak. Aynı ürün pastanede ya da kafede oturulup yenilirse yüzde 10 KDV alınıyor. Tebliğ taslağına göre ise artık masası, sandalyesi olup oturarak hizmet veren pastaneler, kafeler hatta sokaktaki büfelerden ayak üstü alınan, eve servis edilen ürünlere de yüzde 10 KDV uygulanacak.

Sonuç: Bu düzenlemenin hayata geçmesi halinde simit de dahil olmak üzere birçok gıda ürününde yüzde 9-10 oranında bir fiyat artışı olması bekleniyor. KDV Kanunu'na göre KDV oranlarını artırma ya da düşürme yetkisi Cumhurbaşkanı'nda bulunuyor.

# GİB, KDV, Simit, Zam

18 Nis 2024 - 10:15 - Ekonomi