Metrika
Reklamı Kapat

Bakterileri yok ediyor, kanseri önlüyor! Semizotunun mucizevi faydaları

Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan semizotunun insan sağlığını pek çok açıdan desteklediği bildirildi. İşte semizotunun belki de birçok kişi tarafından bilinmeyen o faydalarına dair ayrıntılar…

Mevsiminde tüketilen sebzelerin insan sağlığını pek çok açıdan destekledikleri bilinmektedir. Bu kapsamda havaların ısınması ile birlikte tezgahlarda yerini almaya başlayan semizotu da faydalı bitkiler kategorisinde değerlendirilmektedir.

Semizotu; A, B1, B2, B6, E ve C vitaminlerinin, demir, kalsiyum ve potasyumun yanı sıra Omega- 3 yağ asidi bakımından da son derece zengindir. Bu içeriği ile insan sağlığına olumlu yönde katkı sunan semizotu, birçok kişi tarafından bilinmeyen faydaları sayesinde uzmanların tavsiyelerine de sık sık konu olur. Peki, semizotunu özel kılan nedir? Semizotunun mucizevi faydaları nelerdir? İşte detaylar…

SEMİZOTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Omega- 3, vitamin ve mineral kaynağı olarak değerlendirilen semizotu, insan sağlığına son derece faydalıdır. Hafif içeriği ile diyet süreçlerinde de tüketime uygun olan bu sebze, yüksek besin değerleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine doğrudan destek olur.

Bazı yörelerde ‘pirpirim’ olarak da bilinen semizotu, kalp ve damar sağlığının korunmasına katkı sağlar. Yanı sıra; hafızayı güçlendirme, unutkanlığı önleme, konsantrasyonu artırma, kötü kolesterolü düşürme gibi faydaları da bulunan bu bitki bakterilere karşı da savaşır. Mantar ve bakteri oluşumunu doğrudan engelleyen semizotu, ayrıca kansere karşı da mücadele eder.

SEMİZOTU SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hem lezzeti hem de faydaları ile sofralardan eksik edilmemesi gereken sebzeler arasında yer alan semizotu, seçimi aşamasında bazı püf noktalara dikkat edilmesini gerektirir.

Semizotu satın alırken açık renkli olanları değil daha koyu renkli olanları tercih etmelisiniz. Eğer yapraklar yeterince büyüdü ise de sebzenin baş kısmında siyah tohumların olmadığından emin olmalısınız.

Semizotu yapısı gereği hemen bozulmaya müsaittir. Bu neden ile semizotu alırken o gün tüketilecek kadarının satın alınması son derece önemlidir. Ancak elinizde bir şekilde ihtiyacınızdan fazlası bulunuyorsa bu kez doğru saklama koşullarına özen göstermelisiniz. Fazla semizotlarını güzelce temizlemeleri ve iyice kurutmalısınız. Hazırladığınız semizotlarını bir buzdolabı poşetinde, hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz.

17 Nis 2024 - 23:31 - Yaşam