Metrika
Reklamı Kapat

Öksürüğü doğal yollar ile dindirin! Öksürüğe iyi gelen 5 yöntem

Birçok kişinin sık sık mustarip olduğu semptomlar arasında yer alan öksürük, doğal yollar ile giderilebilir. Peki, öksürüğe ne iyi gelir? İşte konuya dair merak edilenler…

Öksürüğü doğal yollar ile dindirin! Öksürüğe iyi gelen 5 yöntem
Haber albümü için resme tıklayın

Öksürük, tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Bu durum, bazı hastalıkların semptomları arasında yer alır. Kimi zaman gribe, soğuk algınlığına bağlı olarak kendini hissettirir kimi zamanlarda ise daha ciddi hastalıkların habercisidir.

Öksürüğü doğal yollar ile dindirin! Öksürüğe iyi gelen 5 yöntem

Öksürük, özellikle mevsim geçişlerinde alerjinin de tetiklenmesi ile birlikte her yaş grubunda sıklık ile gözlenebilen bir durumdur. Bu duruma karşı doktorlardan destek alan birçok kişi doğal yollara başvurmadan da edemez. Peki, öksürüğü dindiren doğal yöntemler nelerdir? Öksürüğü ne keser? İşte etkili yöntemlere dair ayrıntılar…

Öksürüğü doğal yollar ile dindirin! Öksürüğe iyi gelen 5 yöntem

ÖKSÜRÜĞÜN SEBEPLERİ

Solumun sisteminin bir tepkisi olarak değerlendirilen öksürük, pek çok durumun etkisi ile kendini hissettirebilir. Öksürüğe sebep olan başlıca faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Grip, sinüzit, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,
 • Polen, hayvan tüyleri, ev tozu akarları gibi alerjiye sebep olabilecek durumlar,
 • Sigara
 • Hava kirliliği, kimyasal maddeler, parfüm gibi çevresel faktörler,
 • Bronşit ve zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları,
 • Reflü
 • Stres, anksiyete ve sinirsel uyarım,
 • Doğuştan veyahut da sonradan gelişen solunum yolu anormallikleri.Öksürüğü doğal yollar ile dindirin! Öksürüğe iyi gelen 5 yöntem

ÖKSÜRÜĞÜ KESEN DOĞAL YÖNTEMLER

Öksürüğe sebep olan durumun belirlenmesi, tedavinin tasarlanması noktasında son derece önemlidir. Bunun için uzun süren ve giderek şiddetlenen öksürük ile ilgili olarak mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Hekimlerin tavsiyeleri bazı doğal yöntemler ile de desteklenebilir. İlk olarak öksürüğün giderilmesi adına su tüketim miktarının artırılması gerektiği unutulmamalıdır. Sonrasında ise öksürüğü yatıştıran şu doğal yöntemlerden destek alınabilir:

 • Ilık sütün içine bir miktar bal ve karabiber eklenmesi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde öksürüğü yatıştırır.
 • 1 çay kaşığı taze kekiği kaynar suyun içerisinde 4- 5 dakika bekletin ve ardından da süzün. Hazırladığınız kekik çayını tatlandırmak için bal kullanın. Kekik- bal karışımı öksürüğü kısa süre içerisinde yatıştıracaktır.
 • Birçok kişi bilmese de badem- portakal suyu karışımı da öksürüğe iyi gelen yöntemler arasındadır. Bu karışım için 1 tatlı kaşığı bademin parçalanarak bir bardak ılık portakal suyuna ilave edilmesi yeterlidir.
 • Meyan kökü: Özellikle balgamlı öksürüklere karşı etkili olan meyankökü, bu durumdan mustarip olanlar tarafından çiğnenebilir. Günde 2- 3 tane meyankökünün çiğnenmesi, öksürüğün yatışmasında son derece etkilidir.

17 Nis 2024 - 18:12 - Sağlık