Metrika
Reklamı Kapat

Ünlü ekonomist “dolar 100 TL olur” dedi! Tarih verdi

Ekonomist Devrim Akyıl katıldığı Youtube için çektiği videoda dolar kurunun 100 TL bile olabileceğini ifade ederken “6 ay sonra tıpkı o programdaki gibi patlarız” diye konuştu.

Dolar kuru, seçimlerden sonra yaşadığı düşüşten sonra tekrar yükselişe geçerek 32,50 TL seviyesini gördü. Yıl sonunda doların ne kadar olacağı konusundaki belirsizlikler devam ederken, ünlü ekonomist Devrim Akyıl'dan korkutan bir tahmin geldi.

Akyıl, katıldığı bir YouTube programında 1999-2000 yıllarındaki IMF programına dikkat çekerek, o dönemde yapılan hataları hatırlattı. "1999-2000 yıllarında bize bir şeyler dayattılar, onları yapmaya çalışalım derken krize girdik." diyen Akyıl, benzer bir çıpalı kur sistemi uyguladığımızı ve şu an da benzer bir durumun yaşandığını belirtti. IMF görüşmelerinin önemine vurgu yapan Akyıl, eğer gerekli hamleler yapılmazsa doların 3 katına çıkabileceğini öne sürdü.

"6 AY SONRA BENZER BİR KRİZ YAŞAYABİLİRİZ"

Akyıl, sözlerine şu şekilde devam etti: "O dönemde yaşadığımız krizde en büyük benzerlik, kur çıpalı bir sistem uygulamamızdı. Şimdi de aynı hataya düşmemeliyiz. 2001 Şubat'ında yaşanan Anayasa fırlatma krizi aslında IMF programının başarısızlığıydı ve birçok banka batış dönemine girmişti. Bu nedenle hükümetin acil bazı hamleler yapması gerekiyor. Eğer bu hafta yapılan IMF görüşmeleri olumlu sonuçlanmazsa, 6 ay sonra benzer bir kriz yaşayabiliriz. 50-60 liralık dolar kuru bizi kurtarmaz, 100 liralık dolar kurunu konuşabiliriz. Bu nedenle şu anda atılması gereken adımları acilen atmalıyız." dedi.

17 Nis 2024 - 13:15 - Ekonomi