Metrika
Reklamı Kapat

İran’ın İsrail’e saldırısı piyasaları karıştırdı! İki dev banka yeni altın tahmini yaptı

İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının ardından, altına olan talebin artmasıyla birlikte bu değerli metal için öngörüler güncellendi. Goldman Sachs ve Citi yeni altın beklentisini açıkladı.

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş trendi, Ortadoğu'daki savaş gerilimi sonrasında ABD'nin önde gelen iki bankası Goldman Sachs ve Citi'nin tahminlerini değiştirmesine neden oldu.

Analizler, altın fiyatlarının son dönemdeki yükselişinde jeopolitik gelişmelerin etkili olduğunu ve bu trendin riskten kaçınma ortamını destekleyerek fiyatları daha da yukarı taşıyabileceğini belirtiyor. Özellikle Ortadoğu'daki çatışmaların artması, altına olan talebi güçlendiriyor ve yatırımcıları güvenli liman arayışına yönlendiriyor.
Goldman Sachs, 2024 yılı sonu için altın fiyat hedefini 2 bin 300 dolardan 2 bin 700 dolara yükseltirken, Çin Merkez Bankası'nın sürekli talebi ve Çinli yatırımcıların artan perakende talebi gibi faktörleri de göz önünde bulundurdu. Benzer şekilde Citi de altın fiyatı tahminlerini artırarak, 2024 ve 2025 için yeni hedefler belirledi.

16 Nis 2024 - 14:22 - Ekonomi