Metrika
Reklamı Kapat

Eski ABD büyükelçisi Türkiye'ye geliyor! Erdoğan kovmaktan beter etmişti

Eski ABD'nin Türkiye büyükelçisi, ABD Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Müsteşarı ve Siyasi İşler Müsteşar Vekili John Bass, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar'ın davetlisi olarak 15 ve 16 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye gelecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Müsteşarı ve Siyasi İşler Müsteşar Vekili John Bass, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar'ın davetlisi olarak 15 ve 16 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye gelecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ziyarette, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın eş başkanlıklarında 7-8 Mart'ta düzenlenen "7. Türkiye-ABD Stratejik Mekanizma" toplantısında kararlaştırılan hususlar dahil ikili ilişkiler, Gazze'deki güncel gelişmeler, bölgesel ve uluslararası konularda görüş teatisinde bulunulması öngörülüyor.

Ayrıca 2017 yılında Türkiye'de ABD büyükelçisi olarak görev yapan John Bass, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vize konusunda büyük tepkisini almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönem John Bass'ı diplomatik olarak tanımadığını açıklamıştı. Bu kapsamda John Bass'ın Türkiye'ye davet edilmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bilgisi dahilinde olup olmadığı ise merak konusu oldu.

NE OLMUŞTU

Ekim 2017'de ABD'nin Türkiye'deki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya almaya karar vermesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, John Bass'ın ABD büyükelçisi olarak yetkisini artık tanımayacağını açıklamıştı.

Vize iptali konusu ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli Metin Topuz Eylül 2017'de gözaltına alınmış ve aynı yılın Ekim ayında da tutuklanması sonrasında gelmişti.

Yaşanan krizin ardından dönemin ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin dolması sonrasında John Bass'ı Afganistan'da görevlendirmişti.

14 Nis 2024 - 23:15 - Gündem