Metrika
Reklamı Kapat

TBMM seçim sonrası ilk mesaisine hazırlanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, salı günü çalışmalarına başlayacak. Gündem ise yoğun olacak..

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, yerel seçimler dolayısıyla verilen aranın ardından 16 Nisan Salı günü çalışmalarına tekrar başlayacak. Haftalık gündeminde enerji alanında önemli düzenlemeler içeren bir kanun teklifi yer alıyor.

Teklifin içeriğine göre, yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilecek. Bu sayede, Türkiye'nin enerji güvenliği ve geliri artacak.

Enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projeler de teşvik edilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 15 milyon lirayı geçmemek kaydıyla bedellerinin en fazla yüzde 30'u oranında desteklenecek olan bu projeler, Türkiye'nin enerji tasarrufuna katkıda bulunacak.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının önü de açılacak. İçme-kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar ile Kıyı Kanunu kapsamında kalan kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler, baraj gölleri, suni göller ve tabii göllerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarında imar planı yapılmaksızın yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Elektrik kesintisi yaşanmaması için de önemli bir adım atılacak. Olağanüstü hal kararı alınan veya genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, elektrik hizmetlerinin kesintisiz karşılanabilmesi için geçici süreli elektrik enerjisi talepleri belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde karşılanacak.

Siyasi partiler de haftalık çalışmalarına devam edecek. Salı ve çarşamba günleri Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 17 Nisan Çarşamba günü partisinin grup toplantısına katılması bekleniyor.

14 Nis 2024 - 13:50 - Gündem