Metrika
Reklamı Kapat

Kelliğe son! Bu yağlar değdikleri yerden saç çıkartıyor...

En sık yaşanan ve birçok sebepten kaynaklanabilen saç problemi olan saç dökülmesi, zamanında müdahale edilmemesi durumunda kelliğe yol açabilir. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir? İşte kelliğe karşı savaşan o mucizevi yağlara dair ayrıntılar…

Kelliğe son! Bu yağlar değdikleri yerden saç çıkartıyor...
Haber albümü için resme tıklayın

Saç hem erkekler hem de kadınlar için son derece önemlidir. Kişinin doğal aksesuarı olarak değerlendirilen saç, vücudun diğer noktalarında olduğu gibi özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Genetiğin yanı sıra beslenme, uyku, stres gibi durumlar da saç sağlığı açısından son derece önemlidir.

Saçların sağlıklı ve parlak bir görünümde olabilmeleri için çok çeşitli içeriklerden destek alınabilir. Günümüz gelişen kozmetik sektöründe saçlar için birçok ürününün oluşturulduğu bilinir. Ancak o ürünlerin temiz içerikli olup olmadıkları birçok kişi için muammadır. Bu noktada saç sağlığını doğal olarak kazanmak isteyen birçok kişi doğadan destek almak ister. Peki, saça iyi gelen doğal yağlar hangileridir? İşte tüm merak edilenler…

Kelliğe son! Bu yağlar değdikleri yerden saç çıkartıyor...

80- 100 TELLİK DÖKÜLME ‘NORMAL’

Saç uzmanlarına ve dermatologlara göre saç dökülmesi gündelik hayatın olağan akışında gözlenebilen bir durumdur. Dış faktörlerin yanı sıra kişinin beslenmesi, stres durumu, kullandığı ilaçlar, genetiği ve daha pek çok değişen saç dökülmesine yol açabilir. Ancak burada önemli olan dökülen saçın miktarıdır.

Uzmanlara göre gün içerisinde ortalama 80 ila 100 tel aralığında olan dökülme, normal olarak değerlendirilebilir. Ancak bu aralığın üzerine çıkılması ve her gün yüksek miktarlarda saçın dökülmesi, müdahale gerektiren bir durumdur.

Kelliğe son! Bu yağlar değdikleri yerden saç çıkartıyor...

SAÇ DÖKÜLMESİNE KARŞI SAVAŞAN DOĞAL YAĞLAR

Uzmanlara göre eğer bir hastalık durumu yoksa saç dökülmesi iyi bir saç bakımı ile nötrlenebilir. Bunun için saç bakım rutinlerine birkaç doğal yağın dahil edilmesi yeterlidir.

Saç dökülmesini engelleyen, dökülen saçları geri çıkaran bazı doğal yağlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tatlı badem yağı: E vitamini bakımından zengin olduğu için saç köklerini güçlendirir ve dökülmeyi azaltır. Ayrıca saçların daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
  • Hindistan cevizi yağı: Tam bir nem kaynağıdır. Saçları nemlendirerek dış faktörlerin etkilerinden korur. Haftada 1- 2 kez saç diplerine uygulanıp ardından da durulanmalıdır.
  • Argan yağı: ‘Sıvı altın’ olarak da bilinen bu yağ, E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir. Saçları yumuşatır ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca saçların daha hızlı uzamasını destekler.
  • Çörek otu yağı: A, H, B1, B2 ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Saç köklerini besler ve güçlendirir.
  • Hint yağı: Saç köklerini tazeler. Saçları güçlendirir. Ayrıca saçın daha çabuk uzamasını sağlar.

14 Nis 2024 - 13:26 - Sağlık