Metrika
Reklamı Kapat

Akaryakıt zammı kapıda! Uzmanlar yeni gelişmeyi paylaştı

Ortadoğu'daki İsrail ve İran arasındaki gerginlik akaryakıt fiyatlarını yakından etkiliyor. Piyasa uzmanları, petrol fiyatlarının artacağı konusunda açıklamalar yaptı

Akaryakıt zammı kapıda! Uzmanlar yeni gelişmeyi paylaştı
Haber albümü için resme tıklayın

Son günlerde Ortadoğu'daki savaş durumu akaryakıt piyasalarını harekete geçirdi. İran ve İsrail arasındaki gergin ortam petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların akaryakıt maliyetlerini etkileyeceğini açıklandı. Yakın zamanda meydana gelen fiyat artışları, tedarik kaygıları ve Ukrayna ile Orta Doğu'da devam eden çatışmalar nedeniyle şiddetlendi.

Akaryakıt zammı kapıda! Uzmanlar yeni gelişmeyi paylaştı

UZMAN İSİMLER UYARIDA BULUNDU

Piyasa uzmanları ve analistler önemli petrol fiyatı tahminlerinde bulundular. Uluslararası piyasalarda Brent ham petrolünün fiyatı, 2023'ün sonlarından itibaren %20'nin üzerinde bir artış gösterdi. Mart ayında başlıya gergin ortam petrol fiyatlarında yüzde 10'luk bir zamma neden oldu. 

Akaryakıt zammı kapıda! Uzmanlar yeni gelişmeyi paylaştı

Ülkelerin merkez bankaları artan akaryakıt sorunuyla baş etmekle zorlanabilir.  Enerji Bilgi İdaresi'nin raporlarına göre, yılın başından itibaren benzinin galon başına ortalama fiyatı yaklaşık 50 cent artış göstererek 3.70 dolara ulaşmış durumda.

AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ ZAM TARİHİ BELLİ OLDU

Akaryakıt ve piyasa analistleri , insanların tatil seyahatleri için arabalara ve uçaklara bindiği mevsimsel talebin tipik olarak yüksek olduğu yaz aylarında daha fazla artış yaşanacağını belirtti.

Araştırma şirketi Energy Aspects'in başkanı Richard Bronze, "Suudiler politikalarını petrol piyasası ve bütçeleri için doğru olduğunu düşündükleri şeylere göre belirliyorlar ve şu anda Washington'un onları gevşemeye ikna etmek için elinde çok az koz var" dedi.

13 Nis 2024 - 12:59 - Ekonomi