Metrika
Reklamı Kapat

Laktozsuz süt nedir? Laktozsuz sütün diğer sütlerden farkları nelerdir?

Günümüzde birçok marketin raflarında yer alan laktozsuz süt, birçok kişi tarafından sık sık sorgulanır. Bizler de bu içeriğimizde popüler hale gelmiş olan laktozsuz süte dair tüm merak edilenlere yer verdik.

Laktozsuz süt nedir Laktozsuz sütün diğer sütlerden farkları nelerdir
Laktozsuz süt nedir Laktozsuz sütün diğer sütlerden farkları nelerdir
Haber albümü için resme tıklayın

Süt ve süt ürünlerinin insan sağlığına büyük katkılar sundukları bilinir. Kemik gelişiminden diş sağlığına kadar vücudun çok çeşitli noktalarında etkili olan süt ve süt ürünleri, uzmanlar tarafından da sık sık gündeme getirilir.

Laktozsuz süt nedir? Laktozsuz sütün diğer sütlerden farkları nelerdir?


Çok eski dönemlerden bu yana uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen süt, son dönemlerde yürütülen bilimsel araştırmalar ışığında farklı bir noktaya taşındı. Sütün içeriğinde bulunan proteinin insan sağlığı açısından pek de destekleyici olmadığını bunun yerine sütten yapılan kefir, yoğurt, peynir gibi ürünlerin tüketilmesinin daha avantajlı olduğunu belirten bazı uzmanlar, tüketicileri de ikiye böldü.
Yenilenen bilimsel araştırmaların yanı sıra birçok kişi de süt tüketimi tercihini farklılaştırmaya başladı. Bu noktada bilindik sütlerin yerine laktozsuz sütlerin tüketimlerinin artmaya başladığı görüldü. Peki, laktozsuz süt nedir? Laktozsuz süt neden farklı? İşte konuya dair tüm detaylar…

Laktozsuz süt nedir? Laktozsuz sütün diğer sütlerden farkları nelerdir?


LAKTOZSUZ SÜT NEDİR?

Bildiğimiz sütün içeriğinde bir tür şeker olan laktoz bulunur. Laktozsuz süt ise adından da anlaşılacağı üzere içeriğinde laktoz bulunmayan sütlere verilen genel bir isimdir. Laktozsuz intoleransı yani laktoza karşı hassasiyeti olan kişiler, bu tür sütleri tüketmeyi tercih ederler. Çünkü laktoz o kişiler tarafından kolaylıkla sindirilemez ve gaz, şişkinlik, karın ağrısı gibi semptomların ortaya çıkmasına yol açar.

Laktozsuz süt nedir? Laktozsuz sütün diğer sütlerden farkları nelerdir?

LAKTOZSUZ SÜTÜN ÖZELLİKLERİ

Laktozsuz sütün diğer sütlerden hangi özellikleri ile ayrıldığı da merak edilen bir diğer konudur. Laktozsuz sütün bilindik sütlerden farkları genel çerçevede şu şekilde sıralanabilir:

 •  Geleneksel sütlere göre çok daha kolay sindirilebilir. Böylelikle süt tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan sindirim sorunlarının önüne geçer.
 •  Birçok çeşidi bulunur. İnek sütü, keçi sütü gibi hayvansal laktozsuz sütlerin yanı sıra; hindistan cevizi sütü, fındık sütü ve badem sütü gibi

bitkisel sütler de laktozsuz olarak satın alınabilir. Hatta bitkisel sütlerin evde de kolaylıkla yapılabildikleri bilinmektedir.
Laktoz hassasiyeti bulunan, sindirim problemleri yaşayan kişiler tarafından tercih edilen laktozsuz süt besin değerleri ile de araştırmalara konu olur. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre 1 su bardağı laktozsuz inek sütünün içeriği şu şekilde kayda geçmiştir:

 •  Kalori: 90 kcal (ortalama)
 •  Protein: 6- 7.5 gram
 •  Yağ: 0- 6.4 gram
 •  Şeker: 9.6- 10.4 gram
 •  Karbonhidrat: 9.6- 10.4 gram
 •  D vitamini: 3- 4.5 mikrogran
 •  Kalsiyum: 200- 240 mg
 •  Potasyum: 250- 300 mg
 •  Demir: 04- 0.6 mg
 •  A vitamini: 40- 48 mikrogram

13 Nis 2024 - 12:50 - Yaşam