Metrika
Reklamı Kapat

Pirinç suyunu döken bin pişman! Meğer faydaları saymak ile bitmiyormuş

Yemeklerimizden eksik olmayan pirincin, birçok kişi tarafından bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı. Pirinç suyunun özellikle saç sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu belirten uzmanlar, detayları paylaştı.

Pirinç suyunu döken bin pişman! Meğer faydaları saymak ile bitmiyormuş
Pirinç suyunu döken bin pişman! Meğer faydaları saymak ile bitmiyormuş
Haber albümü için resme tıklayın

Hem coğrafyamızda hem de Uzak Doğu’da en çok tüketilen ürünler arasında yer alan pirinç, başta pilav olmak üzere birçok yemekte başrolü üstlenir. Vücuda enerji verip beslediği yanı zamanda da doyurduğu için özellikle sporcular tarafından en çok tercih edilen ürünler arasında yer alan pirinç, bazı bölgelerde ise yemek harici uygulamalarda da kullanılır.

Pirincin sofralarından uzak olmadığı bölgelerden biri de Uzak Doğu’dur. Uzak Doğu’nun hem kadınları hem de erkekleri bu ürünü yalnızca yemek olarak değil bir bakım ürünü olarak da sık sık kullanılır. Özellikle Kore’de pirincin cildi güzelleştirdiğine inanılır.
Pirinç cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahip olan bir üründür. Pirincin kendisinin değil suyunun saçı güçlendirdiğini belirten uzmanlar, pirinç suyu maskesi ile ilgili tüm ayrıntıları paylaştı.

PİRİNÇ SUYU MASKESİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Uzak Doğu’da sık sık kullanılan pirinç suyunun saç sağlığını tahminlerin oldukça üzerinde desteklediği gözlenmiştir. Özellikle Çinli kadınların vazgeçilmezlerinden olan pirinç suyu saç maskesi, günümüzde sosyal medyanın da yaygın kullanılmaya başlanması ile birlikte ülkemizde de konuşulmaya başlanmıştır.


Pirinç suyu saç maskesinin yapımı ve uygulanışı son derece basittir. Bu maske için yalnızca 1 bardak pirince ve 3 bardak suya ihtiyaç vardır. Maskenin yapılışı ise şu şekildedir:

  •  Pirinci iyice yıkayın.
  •  Yıkadığınız pirinçleri bir tencereye alın ve üzerine 3 bardak suyu dökün.
  •  15 dakika kadar kaynattığınız pirinci ara sıra karıştırın ki ürünün mineralleri suya geçebilsin.
  •  Süre sonunda pirinci ocaktan alın ve süzerek farklı bir kaba aktarın.
  •  Pirinç suyunu yaklaşık olarak 2 gün kadar oda sıcaklığında bekletin.

PİRİNÇ SUYU SAÇLARA NASIL UYGULANIR?

2 gün bekletilen pirinç suyu ekşimiş ve mayalanmıştır. Saç bakımına başlamadan önce arzu edilirse su yeniden kaynatılabilir.
Hazırladığınız pirinç suyunu saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu uygulamanın etkili sonuçlar verebilmesi için haftada iki kere tekrar edilmesinde fayda vardır. Maskeyi yarım saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı bol su ile durulayın.

Pirinç suyu maskesinin saça faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  •  Saça doğal parlaklık kazandırır.
  •  Saç köklerini güçlendirir.
  •  Saçı düzleştirir.
  •  Saçın nem oranını artırır.
  •  Saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.

09 Nis 2024 - 13:59 - Yaşam