Metrika
Reklamı Kapat

Dolar mı altın mı? İşte mart ayının en çok kazandıran yatırım aracı

Yerel seçimlerin etkisi, Merkez Bankalarının faiz kararları ve ulusal ve uluslararası arenalardan gelen haberlerden etkilenen para piyasalarında geçtiğimiz mart ayının en çok kazandıran yatırım aracı külçe altın oldu.

Külçe altın, aylık en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Altının ons fiyatı ise 2352 dolarla yeni bir rekor kırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, külçe altın aylık bazda Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %11,43, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %11,57 oranlarında reel getiri sağladı.

Diğer yatırım araçlarına bakıldığında ise Euro ve Amerikan Doları aylık bazda reel getiri sağlarken, mevduat faizi (brüt), BIST 100 endeksi ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise kayıp yaşattı.

Külçe altın, üç aylık ve altı aylık dönemlerde de Yİ-ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak öne çıktı. Ancak, aynı dönemde DİBS yatırımcısına kaybettiren araçlar arasında yer aldı.

08 Nis 2024 - 18:28 - Ekonomi