Metrika
Reklamı Kapat

Uzmanlar açıkladı: Bademi ıslatıp tüketmek çok daha faydalı!

Bademin güçlü bir içeriğe sahip olduğu ve insan sağlığını pek çok açıdan desteklediği bilinir. Bu kuruyemiş ile ilgili birçok kişi tarafından bilinmeyen ek bir bilgilendirmede bulunan uzmanlar, ıslak bademin normal bademe göre çok daha faydalı olduğunu vurguladı.

Badem, birçok kişinin en sevdiği kuruyemişler arasında yer alır. İnsan sağlığını pek çok açıdan olumlu olarak etkileyen bu kuruyemiş, ayrıca cilt ve saç sağlığı üzerinde de etkilidir.

Badem ile ilgili yapılan son araştırmalar ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan uzmanlar, birçok kişinin belki de ilk kez duyacağı önemli bir noktaya dikkat çekti. Uzmanlara göre ıslatılmış badem, normal bademden çok daha güçlü bir içeriğe sahip. İşte ıslatılmış bademin şaşkınlık yaratan o faydalarına dair ayrıntılar…

ISLATILMIŞ BADEM NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Adından da anlaşılacağı üzere ıslatılmış badem, çiğ bademin suda bekletilmiş halidir. Yalnızca bademin değil ceviz ve fındık gibi diğer kuruyemişlerin de suda bekletildikten sonra tüketildiklerinde daha faydalı olduklarını belirten uzmanlar, önemli noktalara dikkat çekti.

Bademin başlı başına sağlıklı bir içeriğe sahip olduğunu belirten uzmanlar, suda bekletilen bademde ise daha fazla mineral ve vitaminin bulunduğunu vurguladı. Bu şekilde sindirimin artırıldığını belirten uzmanlar, böylelikle enzim aktivitesinin de uyarılabileceğini ifade etti.

Islatılmış badem ham bademde olduğu gibi birçok besin maddesini içeriğinde barındırır. Ek olarak ıslak bademde çiğ bademe oran ile daha yüksek B vitaminlerinin ve lipaz gibi enzimlerin de olduğu bilinmektedir. Potasyum, diyet lifi, tekli ve çoklu doymamış yağlar ve protein bakımından da zengin olan ıslak badem, vücut sağlığını pek çok açıdan destekler.

Islatılmış badem; sindirimi düzenler ve kilo verme sürecini hızlandırır. Ayrıca kabızlık gibi sorunlara karşı da destekleyici olan ıslak badem, yüksek folik asit içerdiği için hamilelik sürecinde hem anneyi hem de bebeği korur.

BADEM SUYU NASIL YAPILIR?

Islak bademin yalnızca kendisinin değil bekletildiği suyunun da faydalı olduğunu belirten uzmanlar, cilde ve saça uygulanmasında sakınca olmayan bu suyun tarifini paylaştı.

Badem suyu elde etmek isteyenlerin çiğ bademleri en az 24 saat boyunca temiz suda bekletmeleri yeterlidir. Bir günün sonunda açığa çıkan su, cilt ve saç bakımı rutinlerinde çeşitli yağlar ile zenginleştirilerek uygulanabilir.

08 Nis 2024 - 13:30 - Yaşam