Metrika
Reklamı Kapat

Ünlü ekonomistten hükümete 'emekli maaşı' uyarısı! Sandığı gösterdi, o rakamı işaret etti

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok siyasi emekli maaşları ile ilgili sık sık konuşmalar yaparken bir değerlendirmede tanınmış ekonomistten geldi.

Son dönemlerin en tartışmalı konu başlıklarından olan emekli maaşları, seçim dönemine de damga vurdu. AK Parti’nin birçok belediyeyi kaybetmiş olması ile emekli maaşlarının düşük olması arasında doğrusal bir ilişkinin olduğunu savunan milyonlar, maaşlara bir an önce düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Her sene ocak ve temmuz aylarının başlarında olmak üzere toplamda iki kere maaş zammı alan emekliler, son olarak 2024 yılının başında maaş düzenlemesi uygulamasına tabi tutuldu. Normal şartlarda 6 aylık enflasyona göre zam almaları beklenilen emekliler, hükümet yetkililerinin kararları doğrultusunda memur emeklileri ile aynı oranda yani yüzde 49,25 oranında maaş artışı yaşadı. Ayrıca emeklilerin en düşük maaş tutarı da 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye yükseltildi.

Emekli maaşlarının açlık sınırının çok çok altında kaldı şu dönem içerisinde 31 Mart yerel seçimlerinde milyonların bu duruma oyları ile tepki gösterdiği savunulurken tanınmış bir isimden de konuya ilişkin önemli bir yorum geldi. Özellikle dolar kuruna ilişkin tahminleri ile adından sıkça söz ettiren Ekonomist Selçuk Geçer, sandık sonuçlarını işaret ederek emekli maaşlarının aslında hangi seviyede olması gerektiği ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. İşte Geçer’in milyonları ilgilendiren o değerlendirmesine dair ayrıntılar…

“EN AZ 20 BİN TL YAPMALISINIZ”

Altın piyasası ve döviz kurları ile ilgili sık sık değerlendirmelerde bulunan yanı sıra tahminleri ile de dikkat çeken Ekonomist Selçuk Geçer, son olarak emekli maaşları ile ilgili konuştu. ‘Emekliye en az 20 bin TL ödeme yapmanız gerekiyor’ sözleri ile yetkililere seslenen Geçer, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Çıkıp 10 bin TL veriyorlar. Aslında kök maaş ile o rakamı bile vermiyor. Emekliler de bu tepkiyi sandıkta gösterdi.”

MAAŞ ZAMLARI HAKKINDA KONUŞMUŞTU

Selçuk Geçer’in emekli maaşları ile ilgili sözleri gündeme bomba gibi düştü. Öte yandan emekli maaşları ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir düzenlemenin söz konusu olduğunu, maaşların bir kez daha masaya yatırılacağını ifade etmiş ancak bu adım için olağan zam dönemini yani temmuz ayını işaret etmişti.

06 Nis 2024 - 12:15 - Ekonomi