Metrika
Reklamı Kapat

Dolar için haziran ayı öngörüsü: 35 TL'ye ulaşabilir!

Henüz tamamlamamış olduğumuz hafta içerisinde dalgalı grafikleri ile gündemden düşmemeye devam eden döviz kuru, son olarak analistlerin öngörüleri ile dikkat çekti. Ekonomi uzmanları, dolar ile ilgili güncel tahminlerini paylaştı.

Dolar için haziran ayı öngörüsü 35 TL'ye ulaşabilir!
Dolar için haziran ayı öngörüsü 35 TL'ye ulaşabilir!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sene başında yükselişe geçen ve uzunca bir süre günlük olarak ortalama bir oranda artışını sürdüren dolar kuru, yurt içinde ve yurt dışında yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalı grafikler sergilemeye başladı.

Dolar için haziran ayı öngörüsü: 35 TL'ye ulaşabilir!

Yurt içinde düzenlenen yerel seçimler, yurt dışında ise Amerika ve Avrupa’dan gelebilecek faiz indirimi ihtimalleri, döviz kurları üzerinde doğrudan etkili oldu. Son olarak dolar kurunda uzun bir aranın ardından gözlenen geri çekilme, alım fırsatlarını kaçırmak istemeyenler tarafından umut ile karşılandı. Ancak doların yeni güne bir kez daha yukarı yönlü hareketler ile başlamış olması, kafaları karıştırdı.

Dolarda hareketlilik devam ederken işin uzmanlarından birtakım değerlendirmeler geldi. Bazı analistler haziran ayı tahminleri ile dikkat çekerken bir finans kurumu da dolar/TL’de 2025 yılını işaret etti.

Dolar için haziran ayı öngörüsü: 35 TL'ye ulaşabilir!

YAKIN TARİHLİ DOLAR TAHMİNLERİ

Dolar haftanın son mesai gününe yukarı yönlü hareketler ile başladı. Şu an 32 TL’nin üzerinde bir seviyeden işlem gören kur, uzmanların yorumlarına da konu oldu.

Bazı uzmanlara göre dolar kuru bugün saat 17:00’den sonra sert gerileyerek 30 TL’nin altına düşebilir. Bu öngörünün gerçekleşmesi durumunda volatilitenin piyasalarda nasıl bir etki yaratacağı merak ediliyor.

Günlük tahminlerin yanı sıra dolar adına yapılan kısa vadeli tahminler de gündemden düşmüyor. Son olarak haziran ayını işaret eden analistler, kurun o tarihte 35 TL’ye kadar yükselebileceğini ileri sürdü.

Dolar için haziran ayı öngörüsü: 35 TL'ye ulaşabilir!

FİNANS KURUMUNDAN DİKKAT ÇEKEN 2025 YILI ANALİZİ

Yakın vadeli tahminlerin yanı sıra uzun vadeli analizler de bu süreçte dikkat çekmeye devam ediyor. Bu kapsamda milyonları ilgilendiren bir açıklama da Amerika’nın tanınmış finans kurumlarından olan Wells Fargo’dan geldi.

Türkiye ekonomisi adına sıkı para politikalarının desteği altında gelişmelerin devam edeceğini öngören Wells Fargo analistleri, TL’nin zaman içerisinde eski değerine kavuşma ihtimalinin yüksek olduğunu ileri sürdü. Analistlere göre 2025 yılında 1 dolar 30 TL’nin altına kadar gerileyebilir.

05 Nis 2024 - 12:18 - Ekonomi