Metrika

ATSEP Lisansı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2024 yılı itibarı ile geçerli olacak ATSEP lisans başvuru şartları açıklandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yapılan duyuruda aynı zaman sınav takvimi de paylaşıldı. ATSEP lisans başvurularına dair şartların tamamı yazımızın devamında yer alıyor.

ATSEP Lisansı İçin Başvuru Şartları Nelerdir
ATSEP Lisansı İçin Başvuru Şartları Nelerdir
+2
Haber albümü için resme tıklayın

ATSEP ya da Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli, Türkiye hava sahasında ya da havaalanlarında görev yapan çalışanlardır. Hava sahasında görev yapmak isteyen adayların ATSEP lisansına sahip olması gerekir. ATSEP lisans başvurularında adayların karşılaması gereken birtakım şartlar bulunur. Söz konusu şartlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir.

ATSEP Lisansı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

2024 yılı itibarı ile geçerli olan ATSEP lisansı başvuru şartları şu şekildedir:

·         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışma iznine sahip olmak

·         29/4/1992 tarihli 3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Kanun kapsamında yer alan bazı şartları sağlamak (ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkrada belirtilen mezuniyet şartları)

·         Mesleği yerine getirmek için uygun sağlık şartlarını taşıdığını gösteren sağlık kurulu raporu sahibi olmak

·         Devletin güvenliğine karşı, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlardan dolayı 1 yıl veya daha fazla hüküm giymemek

·         Yüz kızartıcı ve haysiyet kırıcı suçlar işlememek

·         Vergi kaçırmak ve haksız mal edinme nedeniyle hüküm giymemek

ATSEP Lisansı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

ATSEP Lisans Şartları Nelerdir?

ATSEP lisans başvuru yapan adaylar belirli bir eğitim sürecinden geçer. Adayın eğitim sürecini tamamlayıp düzenlenen sınavlardan gerekli bir seviyede başarılı olması beklenir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ATSEP lisans şartları şu şekildedir:

·         ATSEP lisans sınavını başarılı bir şekilde tamamlamak

·         Görevin sorunsuz bir şekilde yapılabileceğine dair yetki sahibi hastanelerden geçerli sağlık kurulu raporu almak

·         Geçerliliğini koruyan bir adet Asistan ATSEP raporu bulundurmak

·         İşbaşı eğitim ve yeterlilik değerlendirme süreçlerini belirlenen ölçülere uygun olarak başarıyla tamamlamak

·         HY ATSEP Yönetmeliğinin 21’inci maddesinde yer alan İngilizce dil şartına sahip olmak

ATSEP Lisansı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

ATSEP Sınavı Nasıl Yapılır?

ATSEP sınavları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sınav merkezlerinde yapılır. Bu sınav merkezleri Ankara, Antalya ve İstanbul’dadır. Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sınavı, Sertifika, Lisans ve Yetkilendirme Yönetmeliğine göre uygulanır. Bu yönetmeliğe göre başvuru şartlarını sağlayan adaylar ilk olarak Asistan ATSEP lisansı alır. Ardından yapılacak olan sınavla ATSEP lisansı verilir.

ATSEP temel ve yeterlilik eğitimlerini görmeye uygun olan adaylar DHMİ Genel Müdürlüğü bünyesinde bu süreci geçirir. Başka hizmet sağlayıcılar ve üniversiteler de SHY-ATSEP yönetmeliğine uygun olarak eğitim verebilir.

ATSEP Lisansı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

ATSEP Sınavı Ne Zamandır?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2024 yılı ATSEP sınav programı açıklandı. İnternet sitesinde açıklanan sınav programında toplam 7 adet tarih yer alıyor. ATSEP lisansı için başvuru yapmak isteyen adayların bu tarihlere uygun olarak işlem yapması gerekir. ATSEP sınav tarihleri ve yerleri şu şekildedir:

·         12 Mart 2024 – İstanbul

·         30 Nisan 2024 – İstanbul

·         11 Haziran 2024 – İstanbul

·         09 ile 10 Temmuz 2024 – İstanbul    

·         06 Ağustos 2024 – İstanbul

·         10 Eylül 2024 – İstanbul

·         12 Kasım 2024 – İstanbul

Yukarıda yer alan sınav tarihleri ve yerleri ihtiyaç duyulması halinde değişikliğe uğrayabilir.

Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Nerede Görev Yapar?

ATSEP ya da Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli, yönetmeliğe göre hava sahasında görev yapar. Bu personellerin görev tanımında hava trafik emniyeti elektronik hizmetlerinin planlanması, işletilmesi ve bakımının yapılması yer alır. Personelin görev şartlarını sağladığını göstermesi için lisans başvuru sınavından geçerli not alması gerekir.

27 Mar 2024 - 17:01 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.