Metrika

Tapu Başvurusu Kaç Günde İptal Olur?

Tapu başvurusu yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken birtakım düzenlemeler bulunur. Başvuru talebi için yazılan dilekçe ile talep iletilmelidir. Bu yazımızda tapu başvurusu ile ilgili gerekli tüm bilgileri sizin için derledik.

Tapu Başvurusu Kaç Günde İptal Olur?
Tapu Başvurusu Kaç Günde İptal Olur?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Tapu başvurusu alan vatandaşlar bir nedenden dolayı işlemi iptal etmek isteyebilir. Tapu başvurusu iptal süreci hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle vatandaşın başvuru numarasını belirteceği bir dilekçe ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekir. Bu dilekçe ile başvuru iptal nedeni ve iptal tarihi de belirtilmelidir.

Tapu Başvurusu Kaç Günde İptal Olur?

Gerekli belgelerle işlem yapan vatandaşın inceleme sürecini beklemesi gerekir. Bazı durumlarda tapu başvurusu iptali için ek belgeler talep edilebilir. Böyle senaryolarda işlem uzayabilir. Tapu başvurusu iptali anca bu işlemler sonrasında gerçekleşebilir. Bu nedenle iptal kaç gün içinde olacağını söylemek güçtür. Bu süreç herkes için farklı bir zamanda sonuçlanabilir.

Tapu Başvurusu Kaç Günde İptal Olur?

Tapu Başvurusu İptal İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Vatandaşlar, arsa, arazi ya da taşınmaz mallar için yapmış oldukları başvuru işlemlerini iptal etmek isteyebilir. Sebebi ne olursa olsun tapu başvurusu iptali için gerekli prosedürlerin izlenmesi son derece önemli bir konudur. Bu süreç içinde vatandaşın bazı belgeleri teslim edip süreci sorunsuz bir şekilde yürütmesi gerekir.

Tapu Başvurusu Kaç Günde İptal Olur?

Tapu başvurusu işleminin iptali için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

·         Tapu başvurusunu iptal etmek isteyen vatandaşların ilk olarak gerekli belgelere sahip olması gerekir. Bu süreçte tapu başvurusu için kullanılan belgeler tekrar toplanmalıdır. Söz konusu belgeler T.C. kimlik kartı fotokopisi, tapu başvurusu dilekçesi ve tapu başvuru formudur. Bazı durumlarda ek belgeler talep edilebilir.

·         Belgeleri toplayan vatandaşların iptal talebini iletmek için Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvuru işlemini yapması gerekir. Bu aşamada gerekli belgeler teslim edilirken tapu başvuru iptal nedeninin net bir şekilde açıklanması istenir.

·         Tapu başvuru iptal talebi kabul edildikten sonra bazı ek belgeler talep edilebilir. Bu nedenle Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen talimatları takip etmek önemli bir hale gelir. Aynı zamanda istenen ödemeler verilen tarihlerde yapılmalıdır.

Tapu Başvurusu Kaç Günde İptal Olur?

Tapu Başvurusu İptali İçin Hangi Belgeler Gerekir?

İstediği bir mülkü satın almak ya da satmak isteyen vatandaşların tapu başvurusu yapması gerekir. Bazı beklenmedik durumlar karşısında bu işlemlerden vazgeçen vatandaşların mutlaka tapu başvuru iptal işlemini gerçekleştirmesi istenir. Sürecin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması adına birtakım belgelerin hazır edilmesi önemlidir. Tapu başvurusu iptali için gerekli belgeler şunlardır:

·         Tapu başvurusu iptali yapılacak olan mülke ait tapunun bir adet fotokopisi istenir.

·         İptal işlemi yalnız tapu sahibi ya da vekalet verdiği kişi tarafından gerçekleştirilebilir. Bu nedenle vekaletname belgesi sunulmalıdır.

·         Tapu sahibine ait T.C. kimlik kartı ve noter onaylı T.C. kimlik kartı sureti istenir.

·         Tapu başvurusunu iptal etmek için uygun bir biçimde dilekçe yazılmalıdır.

·         İptal işleminin tamamlanması adına tapu harcı ödenmelidir. Bu ödemenin dekontuna belgeler içinde yer verilmelidir.

Tapu Başvurusu İptal Edilirse Ne Olur?

Tapu başvurusu iptali, vatandaşın söz konusu gayrimenkul üzerindeki tüm haklarını kaybetmesine yol açabilir. Başvuru iptalini takiben tapu kaydı değişikliğe uğrar ya da başkasına devredilir. Tapu haklarını kaybetme riskine karşı işlemleri yaparken bir avukata danışılması tavsiye edilir.

Tapu iptali sonrası başvuru yapan vatandaş yatırdığı masrafları geri almama tehlikesiyle karşılaşır. Harç ödemeleri başta olmak üzere yapılan masrafların geri ödenmemesi ya da kesintili bir şekilde geri ödenmesi durumları yaşanabilir.

Tapu Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Tapu randevusunu iptal etmek için ALO 181 numaralı hat kullanılır. Çağrı merkezi çalışanı ile yapılan görüşmede iptal isteğinin iletilmesi yeterli olacaktır.

 

 

25 Mar 2024 - 20:51 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.