Metrika

Vekalet Aylığı Ödeme Şartları Nelerdir?

Devlet memurlarının çeşitli nedenlerden dolayı görevden uzaklaştırmaları halinde yerlerine geçici vekil atanabilir. Vekalete çalışan memura yapılan ödeme çeşitli durumlara göre değişiklik gösterir. Bu yazımızda vekalet aylığına ödemesine dair tüm detaylara yer verdik.

Vekalet Aylığı Ödeme Şartları Nelerdir?
Vekalet Aylığı Ödeme Şartları Nelerdir?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Vekalet görevi sonucu yapılan ödemeler, Devlet Memurları Kanunun 86’ncı maddesine uygun olacak şekilde yapılır. Vekaletin yapıldığı kadroya bağlı olarak ödeme şartlarında farklılıklar meydana gelir. Kadronun dolu ya da boş olmasına göre aylık ödeme yapılmasının şartları şöyledir;

Dolu Kadroyu Vekalet Aylığı Ödemesi: Memurun çalıştığı kadroyla bağının kesilmemesini ifade eder. Bu vekalet türünde memur görevine devam eder. Belirli bir nedenden dolayı görevinden uzaklaşan memur yerine vekaleten biri atanır. Bu nedenler kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma olabilir.

Vekalet Aylığı Ödeme Şartları Nelerdir?

Dolu kadroya yapılan vekalet işlemleri için ilk 3 ay boyunca herhangi bir ödeme sağlanmaz. İlk 3 aydan sonra vekalet devam ediyorsa vekalet aylığı ödemesi başlar. Bunun bazı istisnaları vardır. Kurum içinden ilkokul öğretmenliği ve veznedarlık bölümleri için yapılan atamalardan sonra göreve başlama gününden itibaren vekalet aylığı verilir.

Boş Kadroya Vekalet Aylığı Ödemesi: Memurun çalıştığı kadroyla bağının tamamen kesilmesini ifade eder. Boş kadronun oluşması için devlet memurunun ölmesi, istifa etmesi, emekli olması, başka kadroya atanması ya da memurluktan çıkarılması gerekir. Bu durumlardan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda boş kadroya vekaleten atama yapılır.

Vekalet Aylığı Ödeme Şartları Nelerdir?

Kurum içinden boş kadroya atama yapıldığı durumlarda ilk 3 ay vekalet aylığı ödemesi gerçekleşmez. İlk 3 ayın sonunda boş kadro vekaleti devam ediyorsa vekalet aylığı ödemesi söz konusu olur. Bununla birlikte mali, nakdi ve ayni sorumluluk gerektiren saymanlık kadrolarına atanan devlet memurları ilk aydan itibaren aylık alır. İlkokul öğretmenleri ve veznedarlar da aynı şekilde ödemeye tabidir.

Vekalet Aylığı Ödeme Şartları Nelerdir?

Vekalet Aylığı Nedir?

Kurum içinden ya da dışından atanan memurlara verilen aylık ödeme vekalet aylığı olarak adlandırılır. Vekalet aylığı ile ilgili düzenleme Devlet Memurları Kanunu'nun 175’inci maddesi gereğince uygulanır. Atanan devlet memurlarının vekalet aylığı alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartlar asil devlet memurlarında bulunan kriterleri taşıma ve sınava girmektir. Aynı zamanda atanacak kişinin memur olması şarttır.

Vekalet Olarak Atanan Meslekler Nelerdir?

Devlet memurlarının kanuni izin, disiplin cezası ya da görevden uzaklaştırma gibi nedenlerle görevlerinden ayrılmalarından sonra yerlerine vekaleten atama yapılır. Açık ya da kapalı bir şekilde yapılan bu atamalarda bazı kriterler göz önüne alınır. Mali Bakanlığı’nın izni dahilinde açık ataması yapılabilen meslekler ilkokul öğretmenliği, doktor, diş doktoru, eczacılık, mühendis, mimarlık ve veterinerliktir.

Yukarıda yer alan mesleklerin dışında köy ve beldelerde hemşire ve ebeler de vekaleten atanır. Belediyelerin veterinerlik veya hayvan sağlık memurluğu hizmetlerini yürütecek veteriner hekim ya da hayvan sağlık memurları yoksa atama yapılır. Din içerikli meslekler olan vaizlik, Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlığının vekaleten atanması da sıkça gerçekleştirilir.

Vekalet Aylığı Ödeme Şartları Nelerdir?

Devlet Memurları Kanunu 86. Maddesi Nedir?

Kamu görevlerinin devamlılık sağlaması için kamu görevlileri tarafından yerine getirilmesi gerekir. Bazı durumlarda kamu görevlerini yürütecek yeterli sayıda devlet memuru bulunmaz. Ölüm, istifa, yasal izin, hastalık ve geçici görevlerden dolayı boş kadro oluşabilir. Kamu görevlerinin sürdürülebilmesi için Devlet Memurları Kanunu 86. Maddesi gereğince vekaleten memurların atanır.

Vekaleten Atanan Memurlar Nereden Seçilir?

Vekaleten atanan memurlar kurum içinden ya da kurum dışından seçilir. Boş ya da dolu kadroya vekaleten atama yapılırken dikkat edilen bazı kriterler bulunur. Bunlara uygun olan devlet memurları belirli görevlere atanır.

 

 

 

25 Mar 2024 - 15:21 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.