Metrika

Trafik Sigortasında yeni dönem kısa sürdü! O şartlar iptal edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Trafik Sigortası şartları arasında yer alan araç satışının ardından zorunlu mali sorumluluk sigortasının da 15 gün boyunca devam etmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etti.

Geçtiğimiz günlerde zorunlu trafik sigortası uygulamasında değişikler yapılmıştı. Bu değişikliklerden sonra  Anayasa Mahkemesi'nden araç satışlarında sigorta devamlılığına ilişkin yeni karar alındı.

RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI O DÜZENLEME İPTAL EDİLDİ

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete yayınlanan  karara göre Trafik Sigortasındaki değişiklikler iptal edildi. 

Adana 4. Tüketici Mahkemesi, yargılamasına baktığı bir davada, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 94. maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkrasında,  "Sigortacı, sigorta sözleşmesini durumun kendisine tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde feshedebilir. Sigorta fesih tarihinden 15 gün sonrasına kadar geçerlidir." düzenlemeni iptali  için Anayasa Mahkemesine başvuruldu.

Anayasa Mahkemesinde görüşülen düzenleme kapsamında Anayasaya aykırı olduğu tespit edilen söz konusu düzenlemeler iptal edildi. Anayasa Mahkemesinin verdiği karar 9 ay sonra yürürlüğe girecek

ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN ALINAN KARAR 

 "Satış veya devir işlemi yapılan ve işleteni değişen motorlu araçların tescilinde ya da trafiğe çıkarılmasında yeni işleten tarafından zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılması şartının aranmasını içeren bir düzenleme yapmaya ilişkin kanun koyucunun önünde anayasal bir engel bulunmadığı görülmüştür." değerlendirmesine yer verildi.
Kişinin, üzerinde hukuki ve fiili olarak denetim ve kontrol imkanına sahip olmadığı kişilerin fiillerinden sorumlu tutulmasının bir zorunluluk olmadığı vurgulanan kararda, şu ifadeler yer aldı:
"Aracın devri suretiyle araç üzerindeki her türlü kontrol ve denetim yetkisini yitirmiş bulunan sigortalının artık işleten sıfatı da kalmadığı halde sözleşmenin sigorta şirketince feshedilmemesi durumunda sözleşme süresince, sözleşmenin feshedilmesi halinde dahi fesih tarihinden itibaren 15 gün boyunca yeni işletenin üçüncü kişilere vermiş olduğu zararlardan sorumlu tutulabilmesine imkan tanıyan kuralların gerekli olmadığı kanaatine varılmıştır."

21 Mar 2024 - 12:34 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.