Metrika

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar ile ilgili işlemler, özellikle de arsa sahipleri için oldukça önemlidir. İşte imar konusu ile ilgili işe yarar bilgiler…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Sorgulama Nasıl Yapılır
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Çevre ve şehircilik bakanlığı imar sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. https://e-plan.gov.tr/e-plan/html/imarDurumu.html linkine tıklayarak imar sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu link sayesinde arsaların imar durumlarına dair ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar Durumu Nedir?

İmar durumu demek imar belgesi anlamına gelir. İmar belgesi, bir arsanın nasıl ve ne şartlarda kullanılabileceğine ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı bir belgedir. Bu belge, arsaların doğru şekilde kullanılması açısından çok önemli bir belgedir.

İmar Affı Nedir?

İmar affı, yasal şekillerde yapılmayan ya da imar durumu inşasına veya kullanılmasına uygun olmayan arsa ya da evlerin yasallaştırılması için yapılan bir aftır. Yani, imar affı ile kaçak şekilde inşa edilmiş olan bir yapı, yasal olarak kullanılabilir hale gelir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar Planında Önemli Alanlar Hangileridir?

İmar planında önemli alanlar başlıca şunlardır:

1.    Tehlikeli Alanlar

İmar planı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken alanların başında tehlikeli alanlar gelmektedir. Deprem ve heyelan gibi doğal afetler konusunda büyük tehlike altında bulunan alanlar, imar planında dikkat edilmesi gereken önemli alanlardır. Bu alanlardaki yapılar konusunda çok hassas davranmak, doğal afetlerin yıkıcı sonuçlar ile sonuçlanmaması açısından önemlidir.

2.    Doğal Güzelliklerin Bulunduğu Alanlar

İmar planı konusunda, doğal güzelliklerin bulunduğu alanlara dikkat etmek, doğayı korumak ve bir bölgenin turizm faaliyetleri gibi ekonomik faaliyetlerini bozmamak açısından çok önemlidir. Örnek olarak oldukça popüler olan turistik bir alanda meydana gelecek çarpık kentleşmeler, o bölgenin ekonomisinin bozulmasına yol açabilir. Bu yüzden imar planında doğal güzelliklerin bulunduğu alanlara dikkat etmek gerekir.

3.    Tarihi ve Kültürel Miras Alanları

Tarihi ve kültürel miras alanları, imar planı konusunda dikkatli olunması gereken alanlardan biridir. Bu alanların yakın çevresinde meydana gelecek kentleşme durumları bile bu alanları olumsuz etkileyebilir. Tarihi ve kültürel miras alanlarına zarar verilmesi hem yasal olmayan bir durumdur hem de ekonomik faaliyetlerin de bozulmasına yol açabilir.

4.    Ulaşım Alanları

İmar planı konusunda ulaşım alanlarına da dikkat etmek gerekir. Bir bölgedeki ulaşım alanları, yolların geçtiği alanlardır. Bu yollar sayesinde turistik ve ticari birçok faaliyet gerçekleştirilir. Turistik ve ticari faaliyetler de doğrudan ekonomiyi etkiler ve bu yüzden imar planında ulaşım alanları konusunda dikkatli olmak gerekir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev Alırken İmar Durumu Konusunda Dikkatli Olmak Gerekir Mi?

Yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde ev almak demek büyük bir masraf altına girmek anlamına geldiği için ev alırken bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bu şeylerden biri de imar durumudur. İmar durumuna dikkat etmek, yalnızca ekonomik açıdan değil güvenliğiniz açısından da önemlidir.

İmar konusunda dikkatli olmak, evin geleceği açısından önemlidir. Yani, imar durumu yasalara uygun olmayan bir ev, gelecekte çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir. Aynı şekilde imar durumunun evin bulunduğu bölgenin geleceği açısından önemli olması, evin çok daha değerlenmesini ve satarken kâr etmenizi sağlayabilir. İmar konusunda dikkatli olmanız, doğal afetler gibi çeşitli olaylardan dolayı maddi ve manevi açıdan zarar görmemeniz açısından da çok önemlidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar Barışı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar barışı sorgulama işlemleriniz için e-Devlet portalını kullanabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-imar-barisi-kayit-basvurusu-ve-sorgulamasi linkine tıklayarak taşınmaz mülkleriniz hakkında imar barış sorgulaması yapabilirsiniz. Buna ek olarak bu sayfa üzerinden imar barışı kayıt başvurusunda da bulunabilirsiniz.

07 Mar 2024 - 02:27 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.