Metrika

Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır?

Uzun yıllardır belli başlı hastalıkların tedavisinde kullanılacak hacamat, günümüzde de birçok uzman kişi tarafından uygulanmaya devam etmektedir. Hacamat, geleneksel alternatif tıp tekniği olarak da bilinmektedir.

Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır
Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hacamat kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. ‘Emmek’ ya da ‘kan çekmek’ anlamlarında kullanılan kelime, günümüzde de aynı şekilde kullanılmaktadır. Hacamat özellikle Orta Doğu, Asya ve Afrika kültürlerinde çok eski tarihlerden beri uygulanan ve şifa sağladığına inanılan bir tedavi yöntemidir.

Günümüzde uzman fizyoterapistler tarafından hastane ya da klinik koşulları altında uygulanmaya devam eden hacamat, vücudun belli noktalarına vakum ya da kanül kullanarak emme işle ile ol bölgedeki kirli kanın çekilmesini sağlamaktadır. Halk arasında ‘kupa çekme’ ya da ‘kupa tedavisi’ olarak bilinen hacamat işlemi, uzun yıllardır özellikle ağrılı olan bölgelere uygulanmaktadır.

Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır?

Hacamat Nasıl Uygulanır?

Hacamat işlemi için özel olarak tasarlanan kupalar bulunur. Bu kupalar uygulama bölgelerinde vakumlanarak bekletilir ve sonrasında atılan küçük kesiler ile pis kanın dışarı çıkması sağlanır. Kesi atıldıktan sonra bölgeler tekrar özel hacamat kupaları ile kapatılır ve kanın tamamen açık kesiklerden dışarı çıkması sağlanır.

Hacamatın nasıl tedavi ettiği de birçok kişinin aklındaki sorular arasında yer alır. İnsan vücudunda birike toksinler, birçok hastalığın meydana gelmesine neden olabilir. Hacamat ise doğru uygulanması halinde vücuttaki fazla toksinin kan yolu ile atılmasını sağlar. Bu sayede kişilerin var olan semptomları da geçer.

Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır?

Hacamat Bölgeleri ve Bu Bölgelerin Tedavi Ettiği Sağlık Sorunları

Uzun yıllardır uygulanan hacamat, birçok araştırmaya da konu olmuştur. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde ise insan vücudunun belli hacamat bölgeleri olduğu tespit edilmiştir. Belirlenen bölgeler dışında kalan alanlara hacamat yapılmaması ve hacamat bölgelerine de doğru bir şekilde işlemlerin yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle hacamat yaptırmak isteyenlerin mutlaka bu işte uzman olan kişilere başvurması gerekir. Hacamat yapılabilecek vücut bölgeleri ve hangi bu bölgelere yapılan hacamat ile hangi sağlık sorunlarının tedavi edildiği şu şekilde sıralanabilir;

* Kürek Kemiklerinin Ortası: Bu hacamat bölgesi pankreas ve safra kesesi gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir

* Kafa Arkası: Bu hacamat bölgesi psikolojik problemlerin tedavisinde etkilidir

* Boyun: Göz ve diş hastalıklarında etilidir

* Kulak Arkası: Kulak, burun ve boğaz hastalıklarının tedavisinde ve bağ ağrılarında etkilidir

* Omuz: Tansiyon ve akciğer hastalıklarının tedavisi ile hormon dengesizliklerinin tedavisinde etkili olan hacamat bölgesidir

* Bel: Bel ağrısı başta olmak üzere, ürolojik problemlerin tedavisinde etkilidir

* Kuyruk Sokumu: Bu bölgeye uygulanan hacamat, prostat ve adet düzensizliklerinin tedavisini sağlar

* Baldırlar: Sedef ve böbrek hastalıklarının tedavisinde etkilidir

Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır?

Hacamat Hangi Bölgelere Yapılmaz?

Hacamat yapılabilecek bölgeler, yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde belirlenmiştir. Hacamata uygun vücut bölgeleri olduğu gibi bu alternatif tıp tedavisinin kesinlikle yapılmaması gereken vücut bölgeleri de bulunur. Hacamat yapılmaması gereken vücut bölgeleri şu şekilde sıralanmaktadır;

* Bıngıldak

* Ense çukuru

Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır?

Kimler Hacamat Yaptıramaz?

Hacamat işleminin hangi bölgelere yapılıp, hangi bölgelere yapılamayacağının yanı sıra bu işlemi kesinlikle yaptırmaması gereken bir gurupta bulunmaktadır. Bu kişilerin hacamat yaptırması, farklı sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilir. Hacamat yaptırmaması gereken kişi özellikleri şu şekilde sıralanabilir,

* Aşırı derecede kansızlık problemi yaşayan kişiler

* AIDS ve HIV gibi virüs taşıyanlar

* Hamile kadınlar

* Kan pıhtılaşma problemi olan kişiler

* Organ nakli geçmişi olan kişiler

* Kalp yetmezliği olan kişiler

* Kalp pili olanlar

* Çok yaşlı olanlar

* Çok zayıf olanlar

* Regl döneminde olan kadınlar

05 Mar 2024 - 17:18 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.