Metrika
Reklamı Kapat

Benzin ve motorine tarihin en büyük zammı geliyor: İşte yeni rakam

ABD'nin ticari ambargosuyla zor durumda olan Küba, ekonomik krizle mücadele etmeye çalışıyor. Akaryakıt fiyatlarındaki büyük zam, ülkenin bütçe açığını azaltma çabasının bir parçası olarak görülüyor.

Bu zam kararı, bütçe açığını azaltma çabalarıyla ilişkilendiriliyor ve 1 Mart itibarıyla yürürlüğe girecek.

Akaryakıt fiyatlarına yüzde 500 zam geliyor.. 30 peso (1,25 dolar) olan bir litre 94 oktan benzinin fiyatı, 1 Mart itibarıyla 156 peso (6,51 dolar) seviyesine çıkacak.


SUDAN UCUZ!

Küba'da benzin 30 pesoya satılırken yarım litre şişe su 100 ile 200 peso arasında fiyatla satılıyor. Bu da aynı miktarda suyun fiyatının, resmi benzin fiyatının yaklaşık 10 katından fazla olduğunu gösteriyor.

Ancak zam sonrası benzinin fiyatı sudan daha pahalı olacak. Cari açığın azaltılmasında yardımcı olacağı düşünülüyor. Öte yandan söz konusu fiyat artışının, cari açığın azaltılmasına yardımcı olması umuluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Vladimir Regueiro, dizel ve diğer yakıt türlerinin de benzer fiyat artışlarından etkileneceğini söyledi.


FİYATLAR ARTTI

Ülkede yerleşim yerlerindeki büyük tüketiciler için elektrik fiyatları yüzde 25 artırılırken, doğalgazda da fiyat artışına gidildi.

Kaynak: Haber Merkezi

# benzin, Zam

29 Şub 2024 - 16:08 - Ekonomi