Metrika
Reklamı Kapat

Gram altını olan aman dikkat etsin: Altında yarım asır sonra bir ilk yaşandı

Bireysel ve özel şirketlerin altın alımları, 2023 yılında son 50 yılın en üst seviyesine ulaştı.

Bireysel ve özel şirketlerin altın alımları, 2023 yılında son 50 yılın en üst seviyesine ulaştı.


KISITLAMALAR ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Yeni ekonomi yönetimi, 28 Mayıs seçimlerinin ardından göreve başladı ve uyguladığı parasal sıkılaşma önlemleriyle birlikte altın ithalatına yönelik yeni kısıtlamalar getirdi; bu tedbirlerin etkisi, 2024 yılının başındaki paylaşılan verilerde gözlendi.


SON YILLARIN EN DÜŞÜĞÜ

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası verilerine göre, Ocak ayında altın ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83,1 düşüş göstererek 68.330 kg'dan 11.546 kg'a geriledi. Aynı dönemde gümüş ithalatı da yüzde 74,4 oranında azalarak 73.077 kg'dan 41.891 kg'a düştü.

Temmuz ayında ilan edilen Resmi Gazete kararı, Türkiye-AB Gümrük Birliği dışındaki ülkelerden gerçekleştirilecek altın ithalatına yüzde 20 oranında vergi uygulanmasını içerirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın getirdiği bir kararla kota uygulaması genişletildi ve yurt dışından altın alımında bildirim şartı getirildi.

Yapılan adımların ardından Eylül ayında ithal edilen altın miktarı, Mayıs ayından sonra en düşük seviyeye inerek 14.961 kilograma geriledi. Ağustos ayındaki 21.223 kilogramlık ithalattaki büyük düşüşün sebebi olarak gösterilen kısıtlayıcı önlemlerle birlikte, Hazine ve Maliye Bakanlığı altın için yeni bir yasak getirdi.


YENİ YASAK GELİYOR!

Altın ve para piyasalarının uzmanı İslam Memiş, 2023 yılında altın işlemlerine getirilen kısıtlamalar sonrasında, yeni yılda gram altın üretiminin tamamen durabileceğini ifade etti.

Memiş, 22 ayarlık 1 gram altınların üretiminin planlandığını belirterek, bu durumun altın ve mücevher sektörüne zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi

29 Şub 2024 - 09:16 - Ekonomi