Metrika

Libya para birimi nedir?

Ülkelere ait para birimlerinin bilinmesi, o ülkelerin genel ekonomileri hakkında da bilgi sahibi olunmasını sağlar. Aynı zamanda ülkelere ait genel bilgiler, insanların genel kültür seviyelerinin de artmasını sağlar.

Libya para birimi nedir?
Libya para birimi nedir?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Libya; Trablusgarp Bölgesi, Fizan ve Sirenayka olmak üzere üç tarihi bölgeden oluşmaktadır. Libya Devleti’nin doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan yer alır. Ortalama olarak 1,8 milyon kilometrelik yüz ölçümüne sahip olan Libya, Afrika’nın dördüncü dünyanın ise on altıncı en büyük ülkesi olma özelliğine sahiptir.

Libya, en fazla kanıtlanmış petrol rezervine sahip olan onuncu dünya ülkesi olma özelliğine de sahiptir. Libya’nın başkneti Trablus, ülkenin batısında yer alır ve ortalama yedi milyon Libyalının üç milyondan fazlası başkentte yaşar. Libya’daki ilk yerleşimin ise Tunç Çağı’nın sonları olduğu bilinmektedir. Romalılar, Kartacalılar, Persler, Mısırlılar ve Yunanlar Libya’da hakimiyet kuran uygarlıklar arasında yer alır.

Libya para birimi nedir?

Libya’nın Resmi Para Birimi

Libya’nın resmi ana dili Arapça olup resmi para birimi ise dinardır. Bir Libya dinarı 1000 dirhem etmektedir. Libya ‘da 1, 5, 10, 20, 50, 100 dirhemlik ve ¼ ile ½ dinarlık madeni paralar kullanılmaktadır. Aynı zamanda 1, 5, 10, 20 ve 50 dinarlık kağıt paralarda ülkede kullanılmaktadır.

1951 ile 1971 yılları arasında Libya’nın para resmi para birimi Libya Lirası idi. 1971 yılında değişen bu durum, ülkenin resmi para biriminin dinar olarak belirlenmesini sağladı. Dinar kullanımı, 1971 yılından beri Libya’da tedavüldeki para birimidir.

Dinar Nedir?

Yaygın olarak Arap ülkelerinde kullanılan dinar, birçok ülkenin resmi para birimidir. Arap ülkelerinde kullanılan her bir dinar diğerlerinden farklıdır. Her ülkenin merkez bankası kendi ülkesinin dinarı kontrol eder ve piyasaya sürer. Bu nedenle tüm Arap ülkelerinin dinarı birbirinden bağımsız değerlere sahiptir.

Dinar tarihi köken olarak oldukça eski bir zamana dayanmaktadır. Dinarın çıkış noktası Bizans İmparatorluğuna kadar inmektedir. Dinar ilk kez Bizans parası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla bu para birimi yayılmış, diğer ülkelere geçmiş ve İslam sikkesi olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda dinar altın sikkelerle çok fazla karıştırılmıştır. Tarih boyunca altın sikke yerine dinar, dinar yerine altın sikke kullanıldığına çok fazla rastlanmıştır. Günümüzde de birçok Arap ülkesinde dinar resmi para birimi olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Libya para birimi nedir?

Dinar Para Biriminin Tarihçesi

Dinar, kelime olarak Grek – Latin kökenlidir. Sonralarda Arapçaya geçen dinar, İslam ülkelerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bizanslıların altın sikke olarak kullandığı dinar, yılların ilerlemesi ile Arap ülkelerinin resmi para birimi olarak evrilmiştir.

Dinar aslen Bizans parası olarak ortaya çıkmış olsa da İslamiyet’in doğusu ve yayılışı ile İslami Sikke olarak kullanılmaya ve kabul edilmeye başlanmıştır. İlk zamanlarda Bizans dinarları piyasalardan toplatılmış ve aynı şekilde kullanılmaya başlanmıştı. Daha sonra ise Bizans dinarlarının üzerinde yer alan haç sembolleri kaldırılmıştır. Son olarak ise resimsiz ve sadece nakış şeklinde yazılar ile İslam Sikkesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Libya para birimi nedir?

Libya Dinarı

Libya dinarı daha önce de belirttiğimiz gibi ülkenin resmi para birimi olarak karşımıza çıkar. Libya’da kullanılan dinarın alt birimi dirhemdir. 1971 yılından beri Libya’da kullanılan dinar farklı birçok Arap ülkesinde de kullanılmaktadır. Bu ülkelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

* Cezayir Dinarı

* Irak Dinarı

* Kuveyt Dinarı

* Sırp Dinarı

* Tunus Dinarı

* Ürdün Dinarı

* Bahreyn Dinarı

Yukarıda yer alan dinarlar farklı değerlere sahiptir. Aynı zamanda her ülke kendi dinarını kendi merkez bankasında basar ve piyasaya sürer.

26 Şub 2024 - 21:02 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.