Metrika

Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik (BES) başvurusu nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile yapılan birikimler, kişilerin emeklilik döneminde ek bir gelir olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda yapılan birikimler farklı ihtiyaçların giderilmesinde de tercih edilebilir.

Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik (BES) başvurusu nasıl yapılır
Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik (BES) başvurusu nasıl yapılır
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bireysel emeklilik sistemi, kişinin aktif olarak çalışma hayatında yer aldığı dönemde kazancının bir kısmını sisteme aktararak birikim yapması olarak tanımlanmaktadır. İleriye dönük para birikimi için büyük bir avantaj sağlayan bireysel emeklilik sistemi, aktif çalışma hayatının sona ermesi ve emekli olmaya hak kazanıldığı dönemde ek bir gelir kaynağı olarak kullanılabiliyor.

Bireysel emeklilik sistemi ile hem ilerleyen dönemler için ek bir gelir kaynağı elde edilmiş olunabiliyor hem de uzun vadeli bir yatırım programına dahil olunmuş oluyor. Bu sayede hem kişilerin geleceği için faydalı bir sisteme giriş yapılıyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmış oluyor. Bireysel emeklilik sistemi ile yapılan yatırım istendiği taktirde toplu olarak alına bildiği gibi emekli maaşı formunda da aydan aya belli tutarlarda alınabiliyor.

Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik (BES) başvurusu nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemine Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sistemine daha fazla kişinin dahil olması ve hem kendileri hem de ülke ekonomisi açısından kalkınma sağlanabilmesi için devlet desteği sunuluyor. Devlet katkısı bu sistem için kullanıcılara yüzde otuz oranında yapılıyor. Bir yıl boyunca hak edilebilecek maksimum devlet katkısı tutarı ise yıllık toplam brüt asgari ücretin yüzde otuzu kadardır. Bu limiti aşan ek katkı payları için ödendiği yılları takip eden yıllarda da devlet katkı hesaplaması ve ödemesi yapılmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine katılan işverenler için durum biraz değişmektedir. İşverenler, çalışanları adına ödediği katkı paylarını, ücretle ilişkilendirmeksizin ticari kazancın tespitinde gider olarak indirim elde edebilir. Çalışanlar için ödenen katkı payları ve getirilerinden oluşan birikimler için yedi yılı aşmamak şartı ile hak kazanma süresi tespit edilir.

Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik (BES) başvurusu nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi İptal Edilebilir Mi?

Birçok kişi bireysel emeklilik sistemine başvurmadan önce bu sistemin iptal edilip edilemeyeceğini araştırmaya devam ediyor. Bireysel emeklilik sisteminden on yılı tamamlamadan ayrılmak isteyenler, birikimlerinden ve devlet katkılarından stopaj ve var ise aidat tutarlarını ödemek koşulu ile ayrılabilir.

Birikimler ve devlet katkısı indirildikten sonra gelirin yüzde on beşi kesintiye uğrar. On yıl boyunca sistemde kalındığı halde emeklilik hakkı kazanmadan sistemden çıkış yapılmak istendiğinde ise gelir üzerinden yüzde on oranında stopaj kesintisi yapılır. Bu durum yaş nedeni ile emekli olma hakkı kazanamamış bireylerde meydana gelebilmektedir.

Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik (BES) başvurusu nasıl yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi Kesintileri

Bireysel emeklilik sistemi kesintileri arasında giriş aidatı, yönetim gider kesintisi ve fon toplam gider kesintisi yer alır. Fon toplam gider kesintisi, fon varlıklarından karşılanmaktadır. Yani kişilerin birikimlerinden değil, fon portföy değerinden günlük olarak kesilir.

Yönetim gider kesintisi, bireysel emeklilik sözleşmesinin imzalandığı şirketin beş yıl içinde yönetim gider kesintileri yapılabilir. Bu durumun detayları yapılacak olan sözleşmelerde yer alır.

Giriş aidatı kesintisi ise bireysel emeklilik sözleşmesi yapılan şirket ile farklı bir sözleşmenin olmaması halinde istenebilmektedir. Bu tutar şirketler ile yapılan anlaşmalara bağlı olarak peşin ya da taksitli bir şekilde ödenebilir.

Ziraat Katılım Bireysel Emeklilik (BES) başvurusu nasıl yapılır?

Ziraat Katılım BES Başvurusu

Birçok banka ve sigorta şirketi gibi Ziraat Katılım’da bireysel emeklilik sistemini müşterine sunmaya devam ediyor. Ziraat Katılım aracı ile bireysel katılım sistemine dahil olmak isteyenler, kendilerine en yakın Ziraat Katılım şubelerine giderek oradaki görevli personel ile iletişe geçebilir. Bu sayede sunulan şartlar güncel hali ile öğrenilir ve gerekli sözleşmeler imzalanarak bireysel katılım sistemine dahil olunabilir.

Ziraat Katılım müşterileri ise internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden de bireysel emeklilik sisteminin güncel koşullarına erişim sağlayabilir ve bu sistem için başvuruda bulunabilir.

26 Şub 2024 - 18:07 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.