Metrika

Çiftçiler dikkat! Tarım arazileri için şok karar

Tarım arazilerinin kullanımı ile alakalı desteklenmesine ilişkin yeni karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Çiftçiler dikkat! Tarım arazileri için şok karar
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete'de yayınlanan yeni kararlar çerçevesinde Tarım arazilerinin kullanımı ile alakalı desteklenmesine ilişkin yeni kararlar alındı.

Konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi'ni 2021 yılından bu yana uyguladıklarını vurgulayarak, bugüne kadar bin 241 projeye 950 milyon TL tutarında ayni destek sağladıklarını ifade etti. Bakan Yumaklı, 2024 yılı için ayrılan 520 milyon TL'lik ödenekle TAKE projelerinin uygulanmaya devam edeceğini ve bu projelerin 1,73 milyon dekar arazide hayata geçirileceğini belirtti. Bu adımların, bitkisel üretim miktarında ve üretici gelirlerinde artış sağlanması hedefi doğrultusunda atıldığını da dile getirdi.

Çiftçiler dikkat! Tarım arazileri için şok karar

81 İLDE HAREKETE GEÇİLDİ

Bakan Yumaklı, yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında, 81 ilde tarım arazilerinin etkin kullanımı amacıyla bitkisel üretimin geliştirilmesine yönelik proje uygulanacağını açıkladı. 

Bakan Yumaklı konuya ilişkin şunları aktardı, 

“TAKE Projesi ile öncelikle işlenmeyen, nadasa bırakılan veya işlemeli tarıma uygun olmayan arazilerin, uygun münavebe planı ve ekim yöntemleri uygulayarak stratejik ürünlerin üretiminde kullanılmasını, iklim değişikliğini dikkate alarak uygun çeşitlerle hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesini sağlıyoruz. Bunun yanında, çeltik üretiminin yoğun olarak yapıldığı Edirne, Balıkesir, Çanakkale, Karabük ve Samsun illerimizde iklim değişikliğini dikkate alarak su tüketiminin azaltılmasına yönelik de 2 bin 513 dekar alanda çeltik üretiminde damla sulama sistemlerini devreye aldık. Ayrıca Kastamonu, Diyarbakır, Çankırı, Kırıkkale ve Düzce illerinde de 18 bin 500 dekar alanda çeltik üretimine yönelik projelere kaynak tahsis ettik.”
TAKE Projesi ile doğal ekolojilerde bulunan bitki türleri üzerinde aşılama ve çeşit değişimi gibi teknik uygulamalar gerçekleştirerek birim alandan elde edilen verimin artırılmasını sağladıklarına dikkati çeken Yumaklı, “2023 yılında 4 bin 500 dekar alanda menengiç (antepfıstığı), delice (zeytin) ve ahlat (armut) aşılaması yaptık. Böylece doğal ekolojideki yabani ağaçları aşılayarak tarımsal üretime kazandırdık” bilgisini aktardı.
Bakan Yumaklı, Bakanlığa bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen proje ile ayrıca, tarla bitkileri ekim alanlarında artış olduğunu, nadas alanlarının azaldığını ve işlenmeyen alanların etkin kullanıldığını vurgulayarak şunları belirtti:
“TAKE Projesi ile 2021-2022 yıllarında 500 milyon TL bütçe ile yaklaşık 3,4 milyon dekar alanda ekim, dikim ve aşılama çalışmaları gerçekleştirip beklenen hedefimize ulaştık. 2023 yılında ise Bakanlığımızın 450 milyon TL katkısı ile toplam 390 projeye destek verdik. Bu projelerden 110 bin çiftçimiz faydalandı. 2 milyon dekar alanda tarla bitkileri, 12 bin dekar alanda meyve ve 29 bin dekar alanda da sebze ekim ve dikimi yapıldı. Başta 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerimiz olmak üzere, yaklaşık 23 bin ton sertifikalı tohum ile 42 milyon adet fideyi üreticilerimize temin ettik. Proje kapsamında ayrılan kaynağımızın 127 milyon TL’sini deprem, 323 milyon TL’sini de diğer illerimize tahsis ettik.”
Çiftçiler dikkat! Tarım arazileri için şok karar

TARIMI DESTEKLİYORUZ

TAKE Projeleri ile Kent Tarımını da desteklediklerinin altını çizen Yumaklı, “2023 yılında destek verdiğimiz 390 projenin 76’sını Kent Tarımı projeleri oluşturuyor. Bakanlığımız bu projeler kapsamında, 20 bin 875 çiftçimize toplam 58 milyon 298 bin 353 TL tutarında ayni destek sağladı. Böylece 29 bin 488 dekar alanda toprakla buluşturulan 42 milyon 785 bin fide ve 30 ton tohum, bitkisel üretimimize güç kattı” bilgisini aktardı.
Bütün bu çalışmalar neticesinde TAKE Projeleri kapsamında, 3 yılda bin 241 projeye toplam 950 milyon TL tutarında ayni destek sağlandığını bildiren Bakan Yumaklı, “Ekim yapılmayan araziler, nadas alanları ve işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar önceliklendirildi ve böylelikle 5,4 milyon dekar alanda bitkisel üretim gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.
Bakan Yumaklı, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 2024 yılında da Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projelerini desteklemeyi sürdüreceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: “2024 yılı için 520 milyon TL ödenek tahsis edilen, Cumhurbaşkanı kararında belirtilen başlıklardaki TAKE Projeleri ile ülkemiz genelinde 1,73 milyon dekar arazide bitkisel üretim yapılmasını hedefliyoruz. Aynı zamanda 2024 yılı için il müdürlüklerimizden gelen 456 proje değerlendirmeye alınmış olup 120 bine yakın çiftçimizin yararlanmasını öngörüyoruz. Bu yılki ödeneğimizin 200 milyon TL’si 6 Şubat depreminden etkilenen illerimize, 320 milyon TL’si de diğer illerimize ayrıldı. Çiftçilerimize sağladığımız hibe ve desteklerimizi artırmaya, bitkisel üretimimize güç katmaya devam edeceğiz”

23 Şub 2024 - 12:51 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.