Metrika

Oryantasyon belgesi kimler alabilir?

Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde çalışmak isteyen kişilerin belirli belgelere sahip olması gerekir. Oryantasyon belgesi bu anlamda istenen belgelerin başında gelir. Oryantasyon belgesinin kimler tarafından alınabileceğini ve fazlasını sizin için yazdık.

Oryantasyon belgesi kimler alabilir?
Oryantasyon belgesi kimler alabilir?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim vermek isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Bunlardan biri de usta öğretici eğitimini tamamlamaktır. Bu eğitimi tamamlayan kişiler oryantasyon belgesine sahip olur. Böylece bu kişiler kurs açma talebinde bulunabilir. Söz konusu belge herkes tarafından alınamaz. Oryantasyon belgesini alabilecek kişiler şu şekildedir:

Oryantasyon belgesi kimler alabilir?

·         Çeşitli branşlardaki öğretmenler

·         Kadrolu usta öğretim elemanları

·         Halk Eğitim Merkezi bünyesinde görev yapan ya da yapma talebinde bulunan kadrolu öğretmenler

·         Lisans mezunları

·         Lisans üstü mezunları

·         Ön lisans mezunları

·         Meslek lisesi mezunları

Oryantasyon belgesi kimler alabilir?

Oryantasyon Eğitimi Neler Kazandırır?

Oryantasyon eğitiminin genel kazanımları eğitim ve öğretim ile ilgili temel kavramları aşılamasıdır. Öğretim sürecinde etkili olan konular çeşitli örneklerle açıklanır. Aynı zamanda öğretmenin beden dilini nasıl kullanması gerektiği öğretilir. Yaygın eğitim ile ilgili en ince ayrıntılar aktarılır. Öğretim için gerekli olan ilke ve yöntemlerin uygulanması amaçlanır. Öğretmenin ihtiyacı olan iletişim becerisi kazandırılır.

Eğitim için gerekli olan program ve materyallerin nasıl kullanılacağı aktarılır. Öğrencilerin eğitim sürecini değerlendirmek için ölçme araçları kullanılır. Eğitim kurumlarında yaygın olarak kullanılan yönetmelikler hakkında kapsamlı bilgi edinilir. Bir öğretmenin sahip olması gereken görev ve sorumluluklar öğrenilir. Kurs planının nasıl hazırlanacağına dair bilgilere ulaşılır. Aynı zamanda elektronik uygulamalar yapılır.

Oryantasyon eğitim ile mevzuat hakkında bilgi edinilir. Görev yapılan alandaki temel kuram ve yaklaşımlar öğrenilir. Öğretmenlere gelişim ve öğrenme süreçlerinin nasıl işlediği aktarılır. Öğrencilerin sosyokültürel açıdan farklı olabileceği ve buna uygun olarak esnek öğretim planlamasının nasıl yapılacağı gösterilir. Öğrencilerin bilgisini ölçmek için en etkili araçların kullanımı da anlatılır.

Oryantasyon belgesi kimler alabilir?

Oryantasyon Eğitimi Hangi İçeriklere Sahiptir?

İyi bir eğitmen olmak için görülen oryantasyon eğitimi katılımcıya pek çok yarar sağlar. Bu süreçte Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurs vermek isteyen katılımcının göreceği çeşitli konu başlıkları vardır. Bu konu başlıkları katılımcının uzmanlık kazanması adına son derece gereklidir. Eğitim sürecinin sonunda katılımcılardan söz konusu konulara hâkim olması beklenir. Oryantasyonu eğitiminin içerikleri şu şekildedir:

·         Eğitim ve öğretimin temelleri

·         Mevzuat sistemi

·         Mevzuat uygulamaları

·         Öğreticinin tanımı

·         Öğreticinin sahip olduğu görevler ve sorumluluklar

·         Öğretimin ilke ve yöntemleri

·         Eğitimde etkili iletişim ve uygulama becerisi gösterme

·         Kurumsal iletişim becerisi

·         Protokol kuralları

·         Etkili beden dili kullanımı

·         İletişim teknikleri

·         Öfke kontörlü ve stres yönetimi

·         Kurumsal iletişim protokolü

Oryantasyon belgesi kimler alabilir?

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Alınır?

Oryantasyon eğitimi, internet üzerinden verilir. Eğitim sürecine dair bilgiler, videolar ve dokümanlar ile katılımcının ihtiyaç duyduğu içerik aktarılır. Katılımcılar diledikleri zaman bu içeriklere ulaşıp çalışma fırsatı bulur. Herhangi bir mekâna bağlı olunmaması eğitimin pratik bir şekilde yapılmasına yol açar. Eğitim süreci yaklaşık 30 gün boyunca sürer. Sürecin ardından katılımcılara eğitim süreci ile ilgili bir test uygulanır. Belirli bir puanın üzerinde sonuç alan katılımcılar oryantasyon belgesi almaya hak kazanır.

Oryantasyon Belgesi Ne İşe Yarar?

Oryantasyon belgesi, herhangi bir konuya ya da mesleğe öğretme yetkisi bulunduğunu gösterir. Halk Eğitim Merkezlerinde geçerli olan bu belge hem yarı zamanlı hem kadrolu olarak çalışmaya olanak tanır. Aynı zamanda tam ya da yarı zamanlı öğretmenliğin yolu açılır. Söz konusu belge iş başvuruları için geçerli sayılır. Dolayısıyla çeşitli konularda eğitim veren kurumlara usta öğretici yetkisine sahip olduğunu gösteren oryantasyon belgesi ile başvuru yapmak mümkündür.

22 Şub 2024 - 22:44 - Kültür & Sanatgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.