Metrika

Abaküsü kim buldu?

Abaküs hemen hemen herkesin ilkokul çağında kullandığı temel okul araçlarından biridir. İlk hesap makinesi olarak tanımlanan abaküsün icadı M.Ö 2400 yıllarına dayanır.

Abaküsü kim buldu?
Abaküsü kim buldu?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Okul öncesi dönemlerde ya da ilkokul döneminde günümüzde hala hayatımızda yer alan abaküs, bilinen ilk hesap makinesidir. Abaküsün bilinen diğer isimleri sayı boncuğu, çörkü ya da eski adı olan mihsaptır. Basit şekilde toplama ve çıkartma işlemlerinin yapılmasına imkan sunan abaküs, milattan önce 2400 yıllarında Çin’den yayılmaya başlamıştır.

Abaküsü kim buldu?

Çin’de denizaşırı ticaret yapan tüccar sayesinde Girit ve Miken bölgelerinden Avrupa ve Amerika’ya kadar yayılan abaküs tüm dünya da basit hesaplar için kullanılmaya başlanmıştır. Hareketli parçalara sahip olan bu alet Arap sayılarının ve sıfır kavramının geliştirilmesin de yardımcı olmuştur. Abaküsteki amaç dört ana matematiksel işlem olan toplama, çıkartma, çarpma ve bölmenin kolay bir şekilde yapılmasıdır.

Abaküsün Mantığı

Babillilerin buluşu olan abaküs, yüzyıllar boyunca gerçekleştirilen ticarette büyük bir role sahip olmuştur. Abaküsün temeli ise Girit ve Miken’e dayanmaktadır. İlk abaküs örneklerinin neredeyse tamamında Girit ve Miken süsleme sanatlarının yer aldığı görüşmektedir.

Abaküsü kim buldu?

Abaküsün mantığına değinecek olursak bu aletteki her boncuk ya da metal topun değerinin büyüklüğüne ya da konumuna bağlıdır diyerek giriş yapabiliriz. Belirli bir çizgi üstündeki taşın ya da belirli bir tel üstündeki boncuğun değeri bir, 2 tanesi birlikte olunca 2 olur. Bunlardan bir sonraki tel 10, üçüncü tel 100 olarak değerlendirilir. Böylece ikisi bir değerinde ve biri 10 değerinde 3 dizi taş 12’yi, 100 değerindeki bir dördüncü top eklenince ise 112’yi gösterir. Yani her bir boncuğun yeri değerini belirler ve çok büyük sayılar bile birkaç boncuk ile gösterilebilir. Abaküste boncuklar bir yöne kaydırılarak işlem yapılır. Elde edilen değer silinmek istendiğinde ya da boncuk bir sonraki kullanıma hazırlanmak istendiğinde ise ters yönde kaydırma işlemi yapılır.

Suan Pan

Suan Pan bilmeyenler için Çinliler tarafından geliştirilen abaküstür. Hesap terapisi anlamına gene Suan Pan, dikdörtgen bir çerçevenin içine gerilmiş teller üstüne inciler dizilmesiyle oluşturulmuştur. Ancak bu yapı ilk başlangıçta toprağın içine açılan sıra sıra oluklara dizilen taşlardan oluşmakta idi. Eski Yunan ve Eski Roma abaküsü dikdörtgen oluklu bir tablet olarak biliniyor. Rönesans Dönemi öncesi Avrupa’sında ise üzerinde oluk yerine çizgiler olan bir tablet olarak abaküsün geliştiği bilinmektedir. Daha sonraları ise yuvarlak bilye büyüklüğünde metal top ya da boncuklar paralel çubuklar ya da teller üzerine geçirilerek hareket ettirilmiş ve yeni bir form verilmiştir.

Abaküsü kim buldu?

Abaküsün Gelişimi

Abaküs ün daha önce kullanılan iki el ve beş parmağın yerini aldığı, onun da baş parmak ucunun diğer dört parmağın on iki eklemine dokunarak on ikili sayı sistemindeki işlemlerin yerine aldığı düşünülmektedir. Abaküsün bu mantığı işlemlerin daha büyük sayılarla yapılabilmesine, el gerektiren bir işlem için ara verildiğinde son sayıların unutulmamasını, kişilerin daha hızlı ve daha kolay anlaşılır işlemler yapabilmesini sağlamıştır.

Abaküsü kim buldu?

Hint Arap rakamları ile yazılı yapılan aritmetik işlemlerinin abaküsün yerini almalarına olanak veren üstünlükleri ise şu şekilde aktarılıyor; abaküs işlemlerinin sadece sonucu romen rakamları ile kaydedildiğinden hesap aşamaları sonradan kontrol edilemiyordu. Bu yüzden bir tüccar hem katip hem hesaplayıcı çalıştırmak zorunda kalıyordu. Hint Arap rakamları ise sadece katip gerektiriyordu ve hesap aşamalarının da kaydedilip sonradan incelenmesine imkan sunuyordu. Hint Arap rakamlarının tüccarlara sağladığı pratiklik bir süre sonra abaküsün yerine bu rakamların gelmesine neden olmuştur.

18 Şub 2024 - 23:11 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.