Metrika

Anlaşmalı boşanma davasını kim açmalı?

Çiftlerin artık evliliklerini yürütemediklerine karar vermesi ya da aralarındaki sevgi bağının sona erdiğini fark etmesi boşanma nedeni olabilir. İki tarafın ortak kararı ile açılan davalar anlaşmalı boşanma davası olarak görülür.

Anlaşmalı boşanma davasını kim açmalı?
Anlaşmalı boşanma davasını kim açmalı?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Anlaşmalı boşanma davası, iki tarafında boşanma konusunda uzlaşma sağlaması ile görülen davadır. Kişilerin anlaşamadıklarına karar vermesi, sevgi ya da saygı duygularını yitirdiklerini fark etmesi ya da artık evli kalmak istemedikleri konusunda hemfikir olması, anlaşmalı boşanma davasının açılması için geçerli olan nedenler arasında yer alır.

Anlaşmalı boşanma davasını kim açmalı?

Anlaşmalı boşanma evliliklerini sona erdirmek isteyen tarafların kendi özgür iradeleri ve ortak anlaşma sağlayarak yollarını ayırmalarını tanımlar. Anlaşmalı boşanma sürecinde taraflar aralarındaki tüm meseleler konusunda mutabık kalarak evlilik bağını resmi olarak sonlandırılması için hukuki adımları atmaya başlar. Anlaşmalı boşanma türü genellikle kısa zamanda ve düşük maliyetler neticesinde sonuçlanır. Bunun nedeni ise iki tarafında anlaşmış olması ve dava süreci boyunca herhangi bir anlaşmazlığın meydana gelmemesidir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Anlaşmalı boşanma eşler arasında geçerli sayılan ve genellikle daha az yıpratıcı bir boşanma sürecidir. Tarafların boşanma konusunda anlaşmış olması hem psikolojik hem de maddi açıdan kişileri zorlayan bir süreç yaşamaktan kurtarır. Anlaşmalı boşanmanın olması için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

* Anlaşmalı boşanmak isteyen çiftin minimum bir yıl evlilik kalmış olması gerekmektedir

* İlgili bu süreçte tarafların ortak bir karar başvurması ya da bir eşin açtığı davayı diğerinin kabul etmesi gerekir

* Hakim önünde birebir dinlenme şartı bulunur. Eşlerin hakim önünde ifade vererek boşanmayı kendi iradeleri ile istediklerini belirtmeleri gerekir

* Tarafların hazırladığı protokolün hakim onayı alması gerekir. Protokol; nafaka, mal paylaşımı, varsa çocukların velayeti ve diğer mali konuları içermek zorundadır

Anlaşmalı boşanma davasını kim açmalı?

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İlerler

Anlaşmalı boşanma süreci, çekişmeli boşanma süreçlerine göre daha kısa bir zaman dilimi içerisinde neticeye bağlanır. Anlaşmalı boşanma sürecinin ilk aşaması başvurudur. Eşler ya da bir avukat aracılığı ile ortak bir boşanma dilekçesi başvuru sırasında mahkemeye sunulur. Mal paylaşımı, çocukların velayeti ve diğer tüm detaylar hazırlanan protokolde yer almalıdır. Üçüncü aşama ise duruşma aşamasıdır. Duruşmada eşler anlaşmalı boşanma şartlarına uyduğunu ve bu kararı kendi özgür iradeleri ile aldıklarını beyan eder. Son aşama onay ve karardır. Hakim protokolün ve tüm şartların uygunluğunu değerlendirdikten sonra şartların yerine getirilmiş olmasına göre anlaşmalı boşanma kararını onaylar.

Anlaşmalı boşanma davasını kim açmalı?

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesinde Neler Yer Almalıdır?

Anlaşmalı boşanma dilekçesi eşlerin ortak kararı neticesinde hazırlanır. Dilekçede yer alması gereken maddeler detaylı bir şekilde ifade edilmelidir. Mal paylaşımı maddesinde, tarafın evlilik sürecinde acele inan malların nasıl paylaşılacağına dair bilgiler yer almalıdır. Çocukların olması halinde, çocukların hangi ebeveynle kalacağı ve çocuklara ödenecek nafaka miktarının dilekçede net bir şekilde belirtilmesi gerekir. Hazırlanan dilekçede çocukların bakımı ve maddi ihtiyaçları ile ilgili düzenlemelerin yanı sıra velayeti almayan ebeveynin çocukları hangi zaman aralıklarında ziyaret edebileceği de net bir şekilde belirtilmelidir.

Anlaşmalı boşanma davasını kim açmalı?

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Başvuru

Anlaşmalı boşanma davası sadece boşanmak isteyen eşler tarafından açılabilir. Boşanma kararı alan eşler karşılıklı anlaşmaya vardıktan sonra boşanma protokolünü düzenler ve imzalar. İlgili protokol boşanma sürecinin adil ve düzenli ilerlemesini sağlar. Boşanma sürecini başlatmak için ise taraflardan birinin anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü mahkemeye sunarak dava açması gerekir. Yani anlaşmalı boşanmada eşlerin birlikte dava açması mümkün değildir. Dava verilen ortak karar ile tek bir tarafın başvurması ile açılır.

18 Şub 2024 - 18:49 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.