Metrika

Gürültü ölçümünü kimler yapabilir?

Gürültü ölçümleri çevresel ve akustik olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır. Çevre mevzuatı kapsamında yer alan bu durum çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi ile gürültü kirliliğinin kontrolünü sağlar.

Gürültü ölçümünü kimler yapabilir
Gürültü ölçümünü kimler yapabilir
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gürültü ölçümü işlemleri farklı alanlar için yapılabilir. İş yerleri, atölyeler ve eğlence mekanları gürültü ölçümlerinin yapıldığı yerler arasında ilk sıralarda bulunur. Özellikle yüksek sesle müzik çalan eğlence yerleri ve canlı müzik konseptine sahip olan işletmeler, bu konuda izin almak zorundadır. Bunun için de gürültü ölçümü işlemleri yapılır. Belli bir desibele göre işletmelere canlı müzik ya da yüksek sesle müzik çalınması konusunda izinler verilebilir.

Gürültü ölçümünü kimler yapabilir?

Akustik gürültü ölçümleri genel olarak fabrika, kırma eleme tesisleri gibi alanlarda faaliyet gösteren iş yerleri için geçerlidir. Çevre izin ve lisans yönetmeliği kapsamında yapılan ölçümler ile gürültü analizleri yapılır. Akustik gürültü ölçümü yaptırmak zorunda olmayan işletmeler ise haklarında şikayet olması halinde bu işlemleri yaptırmak zorundadır.

Çevresel Gürültü Ölçümü Neleri Kapsar?

Çevresel gürültü ölçümü; çevre mevzuatı kapsamında yer alan çevresel gürültü ölçüm ve değerlendirmesi, çevresel titreşim ölçüm ve değerlendirmesi, sanayi, karayolu ve demiryolu gürültü ölçüm ve modellemesi ile beraber TÜRKAKA kapsamında bina içi gürültü yayılım modellemesi ve bina içinden bina dışına gürültü yayılım modellemesi ile ilgili tüm hizmetleri kapsar. Gürültü ölçümleri uzman laboratuvar personelleri tarafından gerçekleştirilir ve bu hizmet içerisinde şunlar yer alır;

Gürültü ölçümünü kimler yapabilir?

* Gürültü ve titreşim ölçüm, modelleme ve raporlama

* Ruhsat alım aşamasında gereken (ya da şikayet üzerine) canlı müzik izin belgesi için alınması gereken çevresel gürültü seviyesi değerlendirme raporu

* Çevresel titreşim değerlendirme raporu

* Çevre izni kapsamında firmaların alması gereken akustik raporlama

* Planlama aşamasında ya da mevcut durumun değerlendirilmesine yönelik karayolu ve demiryolu akustik raporu

* Bina yapı malzemelerinin etkinliğini belirlemek amacı ile bina içi akustik raporu

Gürültü ölçümünü kimler yapabilir?

Gürültü Ölçümü Nasıl Yapılır?

Gürültü ölçümü planı için ilgili alana gidilmeden önce ölçüm yapılacak görüntü kaynağı, gürültüye maruz kalan yapı hakkında gerekli bilgilerin toplanması gerekir. Ölçümler maruziyet yaşayan kişilerin kulak hizasına yakın bölgeden yapılır ve ölçüm süresi tüm çalışmayı temsil edilecek şekilde belirlenir. Bunun yanı sıra gürültü ölçümleri desibel cinsinden yapılmaktadır.

Gürültü Ölçümünün Değerlendirilmesi

2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında programlı, programsız ya da şikayeti değerlendirmek amacıyla yapılacak olan denetimler; belediye sınırları ve mücavir alan içerisinde 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden yetki devri yapılan belediyelerce, belediye sınırları ve mücavir alan dışında yetki devri yapan il özel idarelerince, yetki devri yapılmadığı takdirde ise İl, Çevre ve Orman Müdürlüklerince, gerektiğinde diğer mevzuat kapsamında yetkili kılınan kurum ve kuruluşların desteği alınarak yapılır.

Şikayetleri değerlendirme sırasında denetim ve idari yaptırım konusunda görev yapacak kurum ve kuruluşlarda, bakanlık tarafından esasları belirlenmiş uzmanlığa sahip en az iki personelin görev alması gerekmektedir.

Gürültü ölçümünü kimler yapabilir?

Apartman Gürültü Yönetmeliği

Genel olarak işyerleri için geçerli olan gürültü ölçümü çevre kanununa göre apartmanlar dahilinde de yapılabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gürültü yapan konuşularak idari para cezası uygulanması yasal olarak 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda yer almaktadır. Gürültü yapan komşu için ölçümün mümkün olmadığı durumlarda idari para cezası uygulanmaktadır.

Komşusunun gürültüsünden şikayetçi olan kişiler bu durumu polis ya da zabıtalara bildirebilir. İdari para cezasından sonra kişilerin gürültü yapmaya devam etmeleri halinde ise durum için hukuki süreç başlar ve sulh mahkemesi durumu göz önünde bulundurularak yeni tedbirleri devreye sokar.

18 Şub 2024 - 20:39 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.