Metrika
Reklamı Kapat

Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler

Dirsek bölgesinde meydana gelen kararmalar pek çok farklı nedene dayanabilir. Genel olarak herhangi bir ağrıya yol açmayan bu kararmalar kötü bir görüntüye sebep olur. Dirsekteki kararmaları geçirecek en etkili doğal yöntemleri sizinle paylaşıyoruz.

Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler
Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Dirsekte oluşan kararma günlük hayat içinde kötü bir görüntüye neden olur. Her ten renginde meydana gelebilen bu kararmalara müdahale edilmezse uzun süre dirsekte kalmaya devam eder. Dirsekteki kararma duş alarak geçirilemez. Bu nedenle ek müdahaleler ile kararmayı gidermek gerekir. Dirsek kararmasını geçirebilen bazı doğal yöntemler şunlardır:

Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler

Salatalık: İçindeki A ve C vitaminleri ile cildi salatalık aynı zamanda ağartıcı özelliği sahiptir. Salatalığı dilimleyip 15 dakika boyunca kararma olan dirsek bölgesinde bekletin. Uygulamadan 5 dakika sonra bol su ile dirseği durulayın.

Limon: Bir limonu ikiye bölün. Limonun bir parçasını dirseğe ovmak suretiyle uygulayın. İki hafta boyunca düzenli olarak uygulandığı taktirde dirsekteki kararmayı geçirecektir.

Patates: Orta boy bir patatesi rendeleyin. Rendelenmiş patatesi sıkıp suyunu bir kaba alın. Patatesin suyunu kararan dirsek bölgesine uygulayın. Uygulamadan 15 dakika sonra bölgeyi bol su yardımıyla yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı: Yağlı asit ve E vitamini barındırdığı için kararmalara karşı etkilidir. Duş sonrası kararan dirseğe Hindistan cevizi yağı sürün. Dirseğin yağı tamamen emmesi için 3 dakika boyunca masaj yapın.

Nane: Birkaç nane yaprağını suda kaynatın. Daha sonra kaynayan bu suyu bir pamuk yardımıyla kararan dirseğe uygulayın. Dirsek kuruduktan sonra bol su ile yıkayın.

Yulaf Ezmesi: Göz kararı yulaf ezmesini dirsek kararması bulunan noktaya 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Daha sonra sıcak su ile bölgeyi durulayın. Etkisini göstermesi için haftada 3 kere bu işlemi tekrarlayın.

Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler

Dirsek Kararması Hangi Karışımlarla Geçer?

Estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olan dirsek kararmasını geçirmek için bazı ürünleri karıştırmak yararlı olur. Doğal içeriğe sahip olan bu ürünler aynı zamanda cildi besler. Dirsek kararmasını geçirecek doğal karışımlar şunlardır;

Limon – Karbonat: Aydınlatıcı özelliğine sahip limon ve karbonat, kararmış bölgeyi hızlı bir şekilde beyazlatır. Limonu ikiye bölüp bir yarısına karbonat dökün. Kararma olan dirseğe bu limonu 1 dakika boyunca uygulayın. 15 dakikanın ardından dirseği bol suyla durulayın.

Aloe Vera – Süt: Aloe veranın cilt rengini düzenleme özelliği bulunur. Bir kabın içine eşit miktarda olacak şekilde aloe vera jeli ve süt ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra kararma olan dirseğe uygulayın. Bir gece bekledikten sonra bölgeyi ılık suyla durulayın.

Zerdeçal – Süt: Zerdeçal ölü derileri temizleme özelliğine sahiptir. Bir çay kaşığı sütün içine bir tutam zerdeçal atın. Karıştırdıktan sonra bunu beş dakika boyunca kararma olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. 5 dakikanın ardından bölgeyi sıcak suyla masaj yaparak durulayın.

Bal – Limon: Bir kabın içine 2 yemek kaşığı bal koyun. Üzerine yarım limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra kararmış bölgeye uygulayın. Yarım saat sonra bölgeyi bol su ile yıkayın.

Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler

Dirsek Kararması Neden Olur?

Dirseğin sürekli olarak bir yere dayandırılması bölgenin sertleşip kurumasına yol açar. Sonuç olarak dirsekte kararma meydana gelir. Azalan yağ dokusu, genetik faktörler, hormon değişimleri ve gebelik de dirsek kararmasına yol açar. Güneş ışınları ve ilaçlar da bu sorunu ortaya çıkarabilir.  

Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler

Dirsek Kararması Hastalık Belirtisi Mi?

Dirsekte görülen kararma herhangi bir hastalıkla ilişkili değildir. Çoğunlukla ölü derilerin birikmesi sonucu oluşur.

Dirsek kararması nasıl geçer? Doğal yöntemler

Dirsek Kararması Tıbbi Tedavi Gerektirir Mi?

Herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan dirsek kararmasının evde tedavi edilmesi yeterlidir. Yine de mikrodermabrazyon gibi bazı tedavi yöntemleri ölü derileri kaldırmaya yardımcı olur.

 

18 Şub 2024 - 06:43 - Yaşam