Metrika
Reklamı Kapat

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avusturya, en çok ziyaretçi alan ve ekonomik şartları en çok merak edilen ülkeler arasında yer alır. Avusturya’nın yeni asgari ücret tutarı da bu kapsamda araştırmalara konu oldu.

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar
Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Avusturya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan bir ülkedir. Avusturya’nın batısında Lihtenştayn ve İsviçre, güneyinde İtalya ve Slovenya, doğusunda Macaristan ve Slovakya, kuzeyinde ise Almanya ve Çekya yer alır.

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Başkenti Viyana olan Avusturya’da resmi dil Almancadır. Aynı zamanda Avusturya’nın resmi para birimi de eurodur. Avrupa’da yer alan bir ülke olmasından dolayı Avusturya birçok kişinin ilgisini çekiyor. Turistlik ziyaretlerin yanı sıra Avusturya, iş göçü kapsamında da çok sayıda göç alan ülkeler arasında yer alır. Birçok kişi Avusturya’da çalışmak için hangi meslek gruplarına ihtiyaç olduğunu araştırıyor. Aynı zamanda ülkedeki çalışma şartları ve elbette mesleklere göre aylık kazançların ne kadar olduğu da merak edilen konular arasında yer alıyor.

Avusturya’da Çalışma Şartları

Avusturya’da çalışmayı düşünenler ilk olarak bu ülkedeki çalışanların hangi koşullara sahip olduğunu öğrenmelidir. Avusturya’da kişi başına düşen milli gelir baz alındığında dünyadaki tüm ülkeler arasında Avusturya on üçüncü sırada yer alır. Bu da Avusturya’da yaşayan kişilerin oldukça iyi bir yaşam standart seviyesine sahip olduğunu gösterir. Avusturya’da asgari ücret hesaplaması saat düzeyinde belirlenir.

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Ülkede haftalık çalışma süresi kırk saat olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda çalışanların senede beş hafta yıllık izin hakkı bulunuyor. Senelik izin hesaplamalarına resmi tatiller ise dahil edilmiyor. Resmi ve dini bayramlar süresi boyunca Avusturya’daki tüm personeller izinli sayılıyor. Ancak bazı özel şirketlerde dini bayramlarda çalışmalara devam edilebiliyor.

Avusturya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslek Grupları

Avusturya’da çalışmayı düşünenler, bu ülkede en çok hangi meslek gruplarına ihtiyaç duyulduğunu bilmelidir. Ülkede genel olarak en çok doktorlara ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra yine sağlık sektörü kapsamında hemşire ve sağlık asistanları da en çok aranan personeller arasında yer alıyor. Sağlık sektörü haricinde Avusturya’da en çok aranan meslek grupları şunlardır;

* Beton işçisi

* Duvar ustası

* Bordro memuru

* Mühendis

* Teknisyen

* Gözlükçü

* Kiremit ustaları

* Metal sac işleme işçileri

* Boru tesisatçıları

* Telekomünikasyon mühendisleri

* Sıhhi tesisatçı

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avusturya’da Yaşam Pahalı Mı?

Avusturya’da yaşam şartlarının pahalı olup olmadığı da merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Avusturya nüfusu baz alındığında asgari ücret ile çalışan kişi sayısı ülke nüfusunun yüzde beşini oluşturur. Bu durumda ülke nüfusunun yüzde doksan beşi gibi ciddi bir kesimi asgari ücretin üzerinde bir maaş alarak yaşamlarını idame ettirir.

Avrupa ülkeleri arasında gelir düzeyi en yüksek olan ülkelerden biri olan Avusturya her yıl ortalama olarak yirmi bin kişilik işçi göçü almaktadır. Aynı zamanda ülkede işçilerin sağlık sigortasının yapılması işverenler tarafından karşılanmaktadır. Avusturya’da işçilerin sağlıkları ve işçi hakları büyük bir titizlik ile kontrol edilmektedir.

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avusturya’da 2024 Yılı İçin Geçerli Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Avusturya’da çalışmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu 2024 yılı için geçerli olan asgari ücret oldu. Ülkede bu yıl için belirlenen ve on sekiz yaş altı ile on beş yaş üstü genç çalışanları kapsayan asgari ücret tutarı saatlik olarak 5,2 euro olarak açıklandı. On sekiz yaş üstü gençler ve yetişkinler için geçerli olan saatlik asgari tutar ücreti ise 6 euro olarak belirlendi.

 

 

16 Şub 2024 - 08:01 - Ekonomi