Metrika
Reklamı Kapat

Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır? Tarifi, püf noktası

Maraş’tan çıkıp namını tüm ülkeye yayan domates salçası pek çok yemeğe lezzet katan eşsiz bir kullanıma sahiptir. Kendine has aroması ile yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra güzel bir renk katar. Maraş usulü domates salçasının nasıl yapıldığına dair özel tarifi sizinle paylaşıyoruz.

Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır Tarifi, püf noktası
Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır Tarifi, püf noktası
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türk mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri olan Maraş usulü domates salçası ülkenin dört bir noktasında kullanılır. Rengi ve lezzeti ile özellikle sulu yemeklerde öne çıkan bu eşsiz lezzetin tarifi merak konusudur. Satın almak yerine kendi eliyle Maraş usulü domates salçası yapmak isteyenler ilk olarak malzemeleri bir araya getirmelidir. Sanıldığının aksine bu tarif için çok malzeme gerekmez. Olgunlaşan 2 kilogram domates ve 2 yemek kaşığı tuza sahip olmak tarifi yapmak adına yeterlidir.

Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır? Tarifi, püf noktası

Maraş Usulü Domates Salçasının Tarifi Nasıldır?

Malzemeleri temin ettikten sonra Maraş usulü domates salçasının yapımına geçilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta domateslerin tam olgunluk döneminde olup olmadığıdır. Yeteri kadar olgunlaşmayan domatesler erkenden kontrol edilip elenmelidir. Maraş usulü domates salçasının tarifi şu şekildedir:

·         Olgunluğuna kavuşan domatesleri bir güzel yıkayın. Daha sonra saplarını temizleyin.

·         Domatesleri gelişigüzel bir şekilde orta büyüklükte olacak şekilde bıçakla kesin.

·         Domates parçalarını alıp bir mutfak robotuna ya da blenderin içine koyun. Daha sonra püre halini kadar çekme işlemine devam edin.

·         Püre kıvamını alan domatesleri alıp büyük bir tencerenin içine koyun.

·         Tenceredeki püre domateslerin üzerine tuz ekleyin. Daha sonra bir süre boyunca karıştırın.

·         Ocağı orta ateşte açın. Tencereyi bu ateşin üzerine koyup kaynatmaya başlayın.

Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır? Tarifi, püf noktası

·         Domates püresi kaynama noktasına ulaşır ulaşmaz ateşi kısın. Daha sonra domates püresini karıştırarak pişirmeye devam edin.

·         Tahta bir kaşıkla 2 ya da 3 saat boyunca domates püresini karıştırmaya devam edin. Bu işlemin amacı domates püresinin suyunu salması ve kıvamının yoğunlaşmasıdır.

·         Tencerenin dibinin tutmasını önlemek adına bu süre boyunca karıştırmayı ihmal etmeyin.

·         Domates püresi tam yoğunluğuna ulaşıp suyunu çektikten sonra ocağın altını kapatın. Daha sonra tencereyi ocaktan alıp bir kenarda soğumaya bırakın.

·         Soğuyan salçayı önceden yıkanan cam kavanozların içine aktarın. Kavanozların kapaklarının sıkı olduğuna ve hava almadığına emin olun.

·         Kavanozları serin ve karanlık bir bölgeye taşıyıp saklayın.

Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır? Tarifi, püf noktası

Maraş Usulü Domates Salçasının Püf Noktası Nedir?

Maraş’ın meşhur domates salçasını yaparken domateslerin mevsiminde toplandığından emin olmak gerekir. Aynı zamanda domatesler tam olgunluğuna ulaşmış olmalıdır. Yeşil alacalı domateslerin hiçbir şekilde Maraş usulü domates salçası yapımına dahil edilmemesi çok önemlidir. Aksi taktirde salçanın lezzetinde azalma olur. Yapım esnasında kullanılan kaşığın tahta olması büyük önem taşır. Metal kaşık kullanıldığı taktirde domates salçası sulanır ve istenen yoğun kıvamdan uzaklaşır.

Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır? Tarifi, püf noktası

Maraş Usulü Domates Salçasının Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Salçayı saklamak için kullanılan kavanozların temiz olması küf oluşumunu büyük oranda önler. Bu nedenle salçayı koymadan önce bu kavanozların özenle yıkanıp kurutulması gerekir. Aynı zamanda kapağı gevşek olan ya da hava geçiren kavanozlar kullanılmamalıdır. Kavanozların saklandığı yerin güneş ışığı almaması önemlidir. Saklama bölgesi serin ve kuru bir yapıda bulunmalıdır. Eğer salçanın yakın bir zamanda tüketilmesi planlanmıyorsa üzerine tereyağı eriterek saklanması küflenmesinin önüne geçer.

Maraş usulü domates salçası nasıl yapılır? Tarifi, püf noktası

Maraş Usulü Domates Salçasına Zeytinyağı Konur Mu?

Gerekli bir malzeme olmasa bile salçanın doğal yapısını korumak adına bir önlem olarak zeytinyağı kullanılabilir. Bunun için iki parmak kadar zeytinyağı kullanmak yeterlidir. Salçanın üzerine eklenen bu zeytinyağı ile kavanoz hava alsa bile küflenme oluşmaz.

15 Şub 2024 - 20:21 - Yaşam