Metrika
Reklamı Kapat

Romanya’da asgari ücret ne kadar? Güncel ücret

Farklı ülkelerdeki asgari ücretler, o ülkelerin ekonomik gelişmelerinin takip edilmesini sağlar. Birçok kişinin çalışmak için tercih ettiği Romanya ise ekonomik açıdan güçlenmeye devam eden ülkeler arasında yer alıyor.

Romanya’da asgari ücret ne kadar Güncel ücret
Romanya’da asgari ücret ne kadar Güncel ücret
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa’nın kesişim noktasında yer alan Romanya’nın başkenti Bükreş’tir. Romanya’nın kuzeyinde ve kuzeydoğusunda Ukrayna yer alır. Aynı zamanda Romanya Moldovya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ile komşudur. Ülkenin doğusunda ise Karadeniz yer alır.

Romanya’da asgari ücret ne kadar? Güncel ücret

Konunu ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken Romanya, Avrupa’nın en geniş yüz ölçümüne sahip on ikinci, dünyanın ise seksen ikinci ülkesi olarak bilinmektedir. Başkenti Bükreş olan ülkenin diğer önemli şehirleri ise Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence ve Craiova’dır. Ülke nüfusunun büyük bir kesimi bu şehirlerde yaşamaktadır. Ekonomik olarak kendini geliştirmeye devam eden ülkeler arasında yer alan Romanya, yaşam maliyetlerinin de düşük olması nedeni ile birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yurtdışında çalışmak isteyeneler ya da yeni bir iş girişiminde bulunmak isteyenler Romanya’daki ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Romanya’nın Çalışma Koşulları

Romanya’nın ekonomik gelişmeleri ile yıllık asgari ücret artışlarını yakından takip edenler, bir yanda da ülkedeki çalışma şartlarını araştırıyor. Romanya’da haftalık olarak yasal çalışma süresi kırk saat olarak belirlenmiştir. Ancak bazı sektörlerde bu süre kırk sekiz saate kadar çıkabiliyor. Romanya’da çalışmak isteyenlerin ilk olarak Romanya vizesi alması ve daha öncesinde ise bir iş için anlaşma sağlamış olması gerekiyor.

Romanya’da asgari ücret ne kadar? Güncel ücret

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya’ya gidebilmek için gerekli olan vize başvurusunda kişilerden istenilen evraklar şunlardır;

* Pasaport

* Vize başvuru formu

* Vize ücretinin ödendiğine dair dekont

* Seyahat sağlık sigortası poliçesi

* Uçak bileti rezervasyonu

* Konaklama rezervasyonu

* Maddi yeterlilik belgesi

* Davetiye mektubu

Romanya’da asgari ücret ne kadar? Güncel ücret

Romanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Romanya’da iş bulmak için farklı mecralar tercih edilebilir. Artık online olarak tüm ülkelerin iş ilanı sitelerine erişmek mümkündür. Romanya’da iş aramak için kişilerin herhangi bir izne ihtiyacının olmamasının yanı sıra Romanya’da çalışmak için bazı belgelerin hazırlanması gerekir. Bu belgeler arasında şunlar yer alır;

* İşveren tarafından doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu

* Pasaport ve vize

* Diploma ve transkript

* Sabıka kaydı

* Sağlık raporu

Romanya’da Ev Kiraları

Romanya’ya iş için gitmeyi düşünenler konaklama için aylık olarak ne kadar bir bütçe ayrılması gerektiğini merak ediyor. Romanya’daki evlerin konumuna göre ortalama aylık kira tutarları şu şekildedir;

* Şehir merkezine yakın konumda bulunan bir odalı evin aylık kirası 1,688 RON

* Şehir merkezine uzak konumda bulunan bir odalı evin aylık kirası 1,242 RON

* Şehir merkezine yakın konumda bulunan üç odalı bir evin aylık kirası 2,880 RON

* Şehir merkezine uzak konumda bulunan üç odalı bir evin aylık kirası 2,052 RON

Romanya’da asgari ücret ne kadar? Güncel ücret

Romanya 2024 Yılı Asgari Ücreti

Romanya’da düzenlenen asgari ücret tutarları, ekonomik koşullara ve işçi sendikalarının görüşleri doğrultusunda belirlenmektedir. Haftada kırk saatlik bir çalışama ile işçilerin 2024 yılı için alacakları asgari ücret tutarı 606 euro olarak belirlenmiştir. İşçi sendikalarının görüşlerinin alınarak asgari ücret tutarın belirlenmesi, ülkedeki işçilerin yaşam standartlarının yükseltilmesini ve aynı zamanda adil oranda bir maaş artışı yapılabilesini sağlamaktadır.

Romanya’da en çok işçi arayışında olan sektörler genel olarak endüstri, turizm, bankacılık ve finans, ticaret ve tarım ile taşımacılıktır. Bu sektörlerde deneyimi olan kişiler için Romanya yeni bir başlangıcın kapısı olabilir.

15 Şub 2024 - 19:12 - Ekonomi