Metrika

Çocuklarda algılama bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Sosyal ve eğitim alanında ciddi sorunlara yol açabilen algı bozukluğu çocukluk döneminde kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Algı bozukluğunun neden ortaya çıktığını, belirtilerini ve nasıl tedavi edilebileceğini sizin için yazdık.

Çocuklarda algılama bozukluğu nasıl tedavi edilir
Çocuklarda algılama bozukluğu nasıl tedavi edilir
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Çocuklarda görülen algı bozukluğunun tek bir tedavi yöntemi yoktur. Uygun tedavinin belirlenmesi için algılama bozukluğunun hangi belirtilere sahip olduğu göz önüne alınır. Algılama bozukluğunun kaynağı başka bir rahatsızlıksa ilk olarak bunun tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda kaynak ortadan kalkacağı için algılama bozukluğunun da tedavisi sağlanmış olur.

Çocuklarda algılama bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda Algılama Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ebeveynlerin çocuğunda algılama bozukluğu belirtileri gördüğü an bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Aksi taktirde bu bozukluk çocuğun güncel hayatını ve geleceğini çok kötü bir şekilde etkiler. Algılama bozukluğuna sahip çocukların sosyal hayata karışmada zorluk yaşadığı görülür. Yaşadıkları zorluk onları yalnızlığa ittiği için psikolojik olarak yıpranmalarına neden olur. Aynı zamanda eğitim ve kariyer anlamında da potansiyelin ortaya çıkmasını engeller.

Çocuklarda Algılama Bozukluğu Neden Meydana Gelir?

Hayat kalitesini kötü etkileyen algı bozukluğu tek bir kaynağa dayanmaz. Algılama bozukluğunun görülmesi her çocukta aynı şekilde gelişmez. Bazı çocuklar algılama bozukluğu belirtilerinin çoğunu açıkça gösterir. Belirtilerin zaman zaman ortaya çıktığı vakalar da mevcuttur. Eğer ebeveynlerden biri algılama bozukluğu yaşamışsa çocukta da aynı durumun görülme ihtimali bir hayli yüksektir. Bunun yanı sıra yetersiz beslenme, uyku eksikliği ve otoimmün hastalıklar da algılama bozukluğuna yol açabilir.

Çocuklarda algılama bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda Algı Bozukluğu Hangi Belirtilere Sahiptir?

Algı bozukluğunun belirtileri çocuğun durumuna göre değişiklik gösterir. Belirtilerin nasıl olacağı çocuğun yaşına büyük oranda bağlıdır. Her bünyede farklı bir etkisi olan algı bozukluğunun en sık görülen belirtileri şunlardır:

·         Okuma ve yazma öğrenirken yaşının gerisinde bir performans göstermesi,

·         Matematik öğrenme konusunda büyük güçlük çekmesi,

·         Öğrenme konusunda çok zorluk yaşaması,

·         Kendini iyi bir şekilde ifade edememesi,

·         Okul başlamadan önceki dönemde konuşma bozukluğuna sahip olması,

·         Çeşitli kavramları idrak etme etmede yetersiz kalması,

·         İyi bir okuma yapma konusunda yaşıtların gerisinde olması,

·         Bazı harfleri söyleyememesi,

·         Sesleri birleştirme konusunda gelişim gösterememesi,

·         Yazı yazmada sıklıkla harfleri karıştırıp atlama yapılması,

·         Zaman kavramlarının birbirine karıştırılması,

·         Konuşarak düşüncelerini aktarma konusunda gelişmemesi,

·         Duygularını açıklamaya çalışırken başarısız olması,

·         Aşırı heyecanlanması,

·         Konuşma esnasında sık takıldığı için zorluk yaşaması şeklindedir.

Çocuklarda algılama bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda Algı Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Algılama bozukluğunun teşhis edilmesinde anne ve babanın rolü çok büyüktür. Belirtiler ortaya çıktığı an en kısa sürede tedavi için bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir. Çocuklarda algılama bozukluğunun tedavisi için en sık kullanılan yol öykü yöntemidir. Algılama bozukluğunun başlangıcı ve şiddeti gibi çeşitli konularda önemli bilgiler almayı sağlayan bu yöntem son derece yaygındır.

Fizik ve ruh sağlığı muayenesi, algı bozukluğuna sahip olan çocuklar için kullanılan diğer yöntemdir. Söz konusu bozukluğa dair sağlıklı bilgi almak adına en ideal tedavi yöntemlerinin başında gelir. Bunun yanı sıra anne ve babaya çocuğun durumu ile ilgili sağlıklı bilgiler verilmesine yarar. Çocuğunu iyi bir şekilde yönlendiren ebeveynler algılama bozukluğu ile ilgili bilgilerle verimli bir tedavi sürecini iyi yönetebilir.

Çocuklarda algılama bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda Algı Bozukluğu Ne Sıklıkla Görülür?

Okul çağındaki çocuklar, algı bozukluğunun en sık keşfedildiği gruptur. Bu çocukların yaklaşık yüzde 20’si bu bozukluğa sahiptir. Öte yandan okul öncesi dönemdeki çocuklarda da algı bozukluğu belirtilerine rastlanır. Bazı çocuklarda algı bozukluğuna ek olarak hiperaktivite bozukluğu bulunur. Oğlan çocuklarında bu bozukluğun görülme oranı kız çocuklarına göre 4 kat fazladır.

15 Şub 2024 - 07:30 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.