Metrika
Reklamı Kapat

Prostat için kabak çekirdeği yağı kullanılır mı? Faydaları neler

Erkeklerde meydana gelen prostat sorunu genel olarak ellili yaşlardan sonra tam anlamı ile kendini gösterir. Ancak bazı doğal ürünler, prostat sorunun önüne geçilmesinde etkili olarak kullanılabilir.

Prostat için kabak çekirdeği yağı kullanılır mı Faydaları neler
Prostat için kabak çekirdeği yağı kullanılır mı Faydaları neler
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Prostat sorunu genel olarak ileri yaşlardaki erkeklerde meydana gelen sağlık sorunları arasında yer alır. Bu sorun erkeklerin sık sık idrar çıkmasına ve bazı durumlarda ise idrarın tutulamamasına neden olur. Prostat büyümesinin önüne geçilmesi için ise bazı doğal ürünlerin kullanımı tercih edilir. Bu ürünler arasında ise kabak çekirdeği yağı büyük bir öneme sahiptir.

Prostat için kabak çekirdeği yağı kullanılır mı? Faydaları neler

Kabak çekirdeği, kabak bitkisinin meyvesinin içerisinde yer alan tohumlardır. Birçok kişinin sıklıkla tükettiği kuruyemiş ürünleri arasında da bulunan kabak çekirdeği kabuksuz, yeşil renkte, yassı ve oval bir forma sahiptir. Birçok sağlık sorununa iyi geldiği bilinen kabak çekirdeğinin faydaları arasında prostatta yer alır.

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri

Kabak çekirdeği sağlıklı yağlar, protein, lif, çinko, magnezyum, demir, B vitaminleri ve E vitamini gibi birçok vitamin ve minerale sahiptir. Bu vitamin ve minerallerin vücutta doğal olarak üretilmemesi, kişilerin bunları dışardan vücuda temin etmesini gerektirir. Besleyici ve sağlıklı sağlar olarak kabul edilen kabak çekirdeğinin erkekler tarafından tüketilmesi bu nedenle oldukça önemlidir.

Prostat için kabak çekirdeği yağı kullanılır mı? Faydaları neler

Kabak Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kabak çekirdeği yağı farklı formlarda satın alınabilir. Sıvı formda tercih edilen kabak çekirdeği yağı, günde bir çay kaşığı olacak şekilde direkt olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra kabak çekirdeği yağı hazırlanan tatlıların içerisine de eklenebilir. Vanilyalı dondurmalar, kabak çekirdeği yağının en sık tercih edildiği tatlı seçenekleri arasında yer alır.

Tek olarak kabak çekirdeği yağını tüketmekte zorlanan kişiler, kabak çekirdeği yağını bir çay bardağı ılık su ile karıştırarak tüketebilir. Bunun haricinde ise kabak çekirdeği yağının tüketim yolları şu şekilde sıralanabilir;

* Salatalara zeytinyağı ile karıştırılabilir

* Uygun ısılarda hazırlanan yemeklerin içerisine ilave edilebilir

* Farklı uygulama alanları için mısır unu ile karıştırılan kabak çekirdeği yağı, merhem kıvamına getirilerek de kullanılabilir

Prostat için kabak çekirdeği yağı kullanılır mı? Faydaları neler

Kabak Çekirdeği Yağı Neden Prostata İyi Gelir?

Kabak çekirdeği yağının prostata iyi geldiği biliniyor fakat neden iyi geldiği pek fazla kişi tarafından bilinmiyor. Kabak çekirdeğinin besin değerinin yüksek olması prostat sağlığının desteklenmesini sağlar. Bunun nedenleri ise bu besin ögesinin çinko bakımından zengin olması yer alır. Normal prostat fonksiyonu optimal çinko seviyelere dayalıdır. Bu nedenle düzenli olarak kabak çekirdeği yağı tüketimi prostat sağlığını korur. Aynı zamanda fitosterol içeriğine sahip olan kabak çekirdeği, BPH semptomlarının azaltılmasını da sağlar. BPH ise iyi huylu prostat hiperplazisini temsil etmektedir. Tüm bunların yanı sıra düzenli olarak kabak çekirdeği yağı tüketimi, aşırı uyarılmış prostat hücrelerinin çoğalmasını engeller ve hormonların dengelenmesine yardımcı olur.

Prostat için kabak çekirdeği yağı kullanılır mı? Faydaları neler

Kabak Çekirdeği Yağının Bilinen Diğer Faydaları

Kabak çekirdeği yağı erkeklerde meydana gelen prostat sorunun tedavisinde etkili olduğu gibi farklı sağlık sorunlarına da iyi gelir. Kabak çekirdeği yağının bilinen diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir;

* İdrar yolu ve mesane sorunlarına iyi gelir

* Sabahları meydana gelen mide bulantılarının giderilmesinde etkilidir

* Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar

* Kabızlık sorunun giderilmesini sağlar

* Kabak çekirdeği yağının içerisinde yer alan Omega 3 ve Omega 6 içerikleri kolesterolün düşmesini sağlar

* Kemiklerin güçlenmesini ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir

* Kabak çekirdeği yağı antioksidan özelliğe sahiptir

* Vücut direncinin artmasını sağlar ve hastalıklara karşı koruma sağlar

14 Şub 2024 - 20:11 - Yaşam