Reklamı Kapat

BM Güvenlik Konseyi yabancı savaşçılar tasarısını kabul etti

ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlık ettiği Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne sunulan ‘yabancı savaşcılarla mücadele' amacıyla hazırlanan tasarıyı kabul etti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlık ettiği Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne sunulan ‘yabancı savaşcılarla mücadele' amacıyla hazırlanan tasarıyı kabul etti. BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen tasarı ile Suriye ve Irak'taki yabancı savaşçıları elimine etmeye amaçlıyor. Irak ve Suriye’de savaşan yabancı savaşçılara yönelik mücadeleyi öngören tasarıyı Obama başkanlığındaki Güvenlik Konseyi ele aldı. Irak ile Suriye’de IŞİD ve benzeri örgütlerin güç. kazanması sonucu uluslararası güvenliği tehdit eder hale dönüşmesi gerekçesi ile Konsey, eylül ayı dönem başkanı olan ABD’nin başkanlığında toplandı. Obama’nın yönettiği toplantıya, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katlıdı Oylama sonunda yabancı terörist savaşçılarla mücadele için BMGK'ya sunulan karar tasarısı oy birliğiyle kabul edildi. Konsey’in aldığı karar yabancı savaşcı olarak tanımladığı örgüt veya gruplara finans kaynaklarını kesmek, militan katılımlarını önlemek ve bu kimselerin karışıklıkların yaşandığı ülkelere seyahatlerinin engellenmesini amaçlıyor. Türkiye, Konsey’e üye olmadığı için oy hakkı bulunmuyor. Güvenlik Konseyi aldığı karar ile, yabancı savacılara destek veren, ekipman sağlayan, finans aktaran ya da finans oluşumuna yardımcı olanlara karşı ülkelerden bunları suç olarak görmeleri ve bu yönde hukuki düzenlemelere gitmelerini öngörüyor. Konsey’in aldığı karar uluslararası bağlayıcılığı bulunuyor ve ülkelerin buna uymasını zorunlu kılıyor. Bu karara uyulmaması halinde BMGK, söz konusu ülkelere ekonomik yaptırım ve güç kullanma hakkını elinde bulunduruyor.

CİHAN

25 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.