Reklamı Kapat

Avcı: 'Öğrenciler bu okullara girmek için yarışacak'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ‘Önümüzdeki yıllardaki en büyük önceliğimiz mesleki ve teknik liselerimiz olacak, Öğrenciler bu okullara girmek için yarışacak’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ‘Önümüzdeki yıllardaki en büyük önceliğimiz mesleki ve teknik liselerimiz olacak, Öğrenciler bu okullara girmek için yarışacak’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Önümüzdeki yıllardaki en büyük önceliğimiz mesleki ve teknik liselerimiz olacak. Öğrenciler bu okula girmek için yarışacak.’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni eğitim öğretim yılı açılışını Balgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaptı. Bakan Avcı, 2014-2015 eğitim öğretim yılının hayırlı, sağlık ve mutluluk içinde başarılı bir eğitim yılı olmasını dileyerek, “Gerek kalkınma planlarımızda, gerek hükümet programlarımızda, gerek bakanlığımızın stratejik planlarında mesleki eğitime verdiğimiz desteği vurgulamak amacıyla özellikle burayı seçtik. Endüstri ve Teknik Meslek Liselerimizin neler başardığını biz biliyoruz ama kamuoyu pek bilmiyor. Onun için özellikle bugün buraya geldik.” dedi.

Bakan Avcı, bu yıl ve önümüzdeki ders yıllarında en büyük önceliklerinin mesleki ve teknik eğitim olacağını ifade ederek, “Teknolojideki gelişmeleri eğitim sistemimize aktarabilmek için ne gerekirse yapacağız. Öğrenciler bu okula girmek için yarışacak. Organize sanayi bölgelerinde açtığımız endüstri meslek liselerine destek veriyoruz. Meslek okullarımız önümüzdeki yıllarda gerçekten ciddi yarışlara konu olacak okullar.” diye konuştu.

TEOG AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG yerleştirmelerine ilişkin, “En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Dolayısıyla bir rahatlama var. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Nakil talepleri devam edecek” dedi.

Balgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, açılışın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Yeni eğitim ve öğretim yılının verimli geçmesi için her türlü önlemin alındığını kaydeden Bakan Avcı, kadroların tahsis edildiğini ve Kürtçe derslerinin de alınabileceğini ifade ederek, ''Talebe göre norm kadrolar tahsis ettik. Haftada 2 saat seçmeli ders olarak Kürtçe ders alınabilecek. İster devlet okulunda olsun ister özel okulda olsun” dedi. “Okullarda ibadethane açmak zorunlu olacak mı?" sorusuna Bakan Avcı, “İbadet etmek zorunlu değil. İhtiyaç olan yerlerde ibadethane açılabilir, ibadet etmek zorunlu değil” karşılığını verdi.

"EN SON GEÇEN HAFTA AÇIKLADIĞIMIZ KONTENJAN 39 BİN 37 İDİ, BİR RAHATLAMA VAR"

TEOG yerleştirmelerinde gelinen son noktayı anlatan Bakan Avcı, “En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Dolayısıyla bir rahatlama var. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Nakil talepleri devam edecek. Basında yer alan istemeden şu okula, bu okula yerleştirilenleri araştırdık. Basında yer alanların hepsi özel okula gidecekleri için kayıtlarını yaptırdılar. Kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmuyoruz. Buna hakkımız yok. Nakil süreçleri devam ediyor. Önemli olan, bu hafta 9'ncu sınıfta olup da başka bir okula nakil talebinde bulunanların bu hafta devamsızlığı sayılmayacak. Ama yine de o okulda mı bu okulda mı karar verememiş olabilir, üç gün o taraftan bakayım diye düşünmüş olabilir” şeklinde konuştu.

AİLE ŞİRKETİ OLANA ALAN SEÇİMİNDE KOLAYLIK

Bölüm seçerken 9'ncu sınıftan sonra 10'ncu, 11'nci sınıfta öğrencinin aile işletmesi varsa, mesela mekatronik alanında çalışan bir aile işletme sahibiyse orayı seçen öğrenciye bölüm seçerken öncelik verildiğini belirten Bakan Avcı, “Bölüm seçimi esnasında benim babam mobilyacı, mobilya bölümüne gitmek istiyorum derse öncelik tanıyoruz. Veya anneden ve babadan o mesleğe aşinalık olduğunu varsayarak öyle bir kolaylık sağladık” dedi.

Etiketler: meslek liseleri, nabi avcı, teknik liseler

İHA

15 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.