Davutoğlu: 'Moğolların değil Ahi Evran’ın torunlarıyız'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Elimiz her yere ulaşacak çünkü biz Ahi Evran’ın torunlarıyız, Moğolların torunları değiliz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Elimiz her yere ulaşacak çünkü biz Ahi Evran’ın torunlarıyız, Moğolların torunları değiliz” dedi.

27. Ahilik Kutlamaları için Kırşehir’e gelen Başkan Ahmet Davutoğlu, Kırşehir’de Ahilik Kutlamalarına eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katıldı. Ahi Meydanında Ahilik Haftası kapanış programı, Esnaf Odaları Başkanı Bahamettin Öztürk’ün yaptığı birliktelik konuşması ile başladı. Ahi Evran’ın Allah’ın lütuflarını görerek hakka ulaştığını belirten Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise, “Türk-İslam Medeniyetinin tohumları Kırşehir’de Ahi Evran tarafından atılmıştır. Selçuklu ve Osmanlı Coğrafyasını imar etmişlerdir. Kırşehir nüfus olarak küçük fakat manevi anlamda çok büyük şehirdir. Başbakanım vereceğiniz destekle Ahilik yeniden canlanacaktır. Ahi Vakfiyesinde son aşamaya gelindi bundan sonra ki süreçte de desteğinizin artacağını düşünmekteyiz. İnsanlar şehirleri şehirlerde insanları var eder. Kırşehir küçük ama etkili bir şehir” şeklinde konuştu.

Ahilik Haftası Kutlamalarında konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Bizim için Anadolu toprağın adı değil, bu toprakların ruhunun adıdır. En önemli taşlardan bir tanesi ise bu topraklarda Ahiliktir. Ahilik sadece esnaf teşkilatı değil, tüccar ve sanayicinin de teşkilatının adıdır. Bu topraklar dürüst ticaret merkezi olarak dünyaya nam salmıştır. Selçuklu ve Osmanlıdan aldığımız böyle büyük bir camianın destekçileriyiz. Biz bu yolda Başbakanımız Ahmet Davutoğlun’dan çok destek gördük. Pirimiz Ahi Evran, ‘Hak ile Sabır Dileyip Bize gelen bizdendir’ diyor. Bizde bu prensiple hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI NURETTİN CANİKLİ

Ahilik Kutlamalarında konuşan Bakan Canikli, esnaf ve sanatkarın ayakta kalması için yapılması gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Bakan Canikli, “AK Parti hükümetleri esnafımıza 2.2 milyonluk katkı sağlamıştır. Herkes konuşurken esnaf ve sanatkarın dostu olduğunu söyler. Esnaf ve sanatkarımızın en büyük talebi Ahi Külliyesini en kısa zamanda tamamlayacağız. Ahiliğin tüm dünyaya tanıtılması amacı ile iki ciltlik ahilik ansiklopedisini insanımızın hizmetine sunduk. Bu ruhu bu sevgiyi gerçekleştireceğiz” dedi.

"MEDENİYETİMİZİN TOHUMU KIRŞEHİR’DE ATILDI"

Ahilik Kutlamalarında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Anadolu’da medeniyetimizi kurarken başşehir olarak kullandığımız şehirlere hizmet etmiş büyük şahsiyetler medeniyetimizin tohumunu Kırşehir’de attılar. Yürüyen büyüyen yükselen devlet çınarlarının tohumları Kırşehir’de atıldı. Bizler Kırşehir’e ne kadar hizmet etsek azdır. Ahi Evran’ın ahlakını anlamayanlar, siyasi şahsi ve devlet ahlakını da anlayamazlar. Eğer bir tek şahsın şahsiyetinde serüveninde bütün medeniyetimizin ruhunu keşfetmek mümkün olsaydı, onlara ’Ahi Evran’a’ gidin derdik. Ondan ve onun izinden yürüyen Kırşehirlilerden de Allah razı olsun. Ahiliği ve anlayışını bütün dünyaya anlatmak boynumuzun borcudur. 12 yıllık iktidarımız döneminde yapmak istediğimiz Ahi Evran’ın prensiplerini hayata geçirmektir. Ahi Evran’dan Neşet Ertaş’a gelindiğinde bu birlikteliği görürsünüz. Onun için Ahi Evran ilmimizin iktisadımızın devlet ahlakımızın piridir. Her insanın onu anlaması lazım. Bende bir esnaf çocuğuyum biz ailede sofraya otururken dükkanı açarken ahi evranın felsefesini öğrendik. Allah’a verilen dürüstlük ahdi ile bezendik. Alllah bizi ahilik ahlakından ayırmasın, Allah bizi haramdan uzak tutsun. Neden 12 yıl önce esnafımız elinde ki yazar kasayı bırakıyordu. Biz iktidara geldiğimiz de eline beline sahip çıkamayanlar hortumcular vardı. 12 yılda yeni bir Türkiye oluşturduk. Sizlere sözümüzdür tek bir lokma bile haram lokma aldırmayacağız. Ahilik prensiplerinden vazgeçmeyeceğiz. Kırşehir’e Ahi Evran’dan ders almaya geldik” dedi.

"İŞ GÜVENLİĞİ İNSANİ BİR SORUMLULUKTUR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık makamına geçtikten sonra iş güvenliğini öne plana aldıklarını söyleyerek, şöyle devam etti: “Adım attığınız her iş yeri sizin için emniyetli olana kadar gayretli olacaksınız olacağız. Ahilik bu güne taşındığında bir sosyal ahlak sosyal devlet anlayışı getirir. Bizim en önemli başarılarımızdan biri sosyal devleti hayata geçirmek olmuştur. Ahilik geleneğinden geliyoruz. Devletin muktedir olması gerekmekte. Biz devleti öylesi güçlü kılacağız ki sığınacak bir kapıya ihtiyacı olan bize gelecek güvenliğe ihtiyacı olan bize gelecek. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ahi devletidir. Onun içindir ki bize sığınan Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açtık. Her yere ulaştık ulaşacağız. Biz Ahi Evran’ın torunlarıyız, Moğolların torunları değil, hiçbir zalimin karşısında mazlumu yalnız bırakmayacağız. Sınırlarımızı açtık diye bize gensoru verenlere sesleniyorum; gelin ve Ahi Evran’ın huzurunda ders alın. Diyecek ki Ahi Evran, sana sığınana kapını aç diyecek. Kapımızı açarken Arap mısın, Türk müsün, Kürt müsün demediysek, bundan sonra da sormadan kapımızı açacağız. Biz Ahi Evran’ın torunlarıyız. Yedi düvel ne dese önemli değil, Ahi Evran’ın dediklerini yapmak önemli Suriye’den gelenler Mehmetçiğin gölgesinde huzur bulmak için geldiler. Mehmetçik o sınırı beklemeseydi o kardeşlerimiz Türkiye’ye gelmezlerdi. Bu topraklarda kardeş kavgasına ve kaos çıkarılmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

"AHİ EVRAN VAKFİYESİ İÇİN HER ÇALIŞMA YAPILACAK"

Başbakan Davutoğlu, “Vakfıye alanına sahip çıkın her bir meselenize sahip çıkacağız. Esnaf geleneğinin sürmesi adına kesinlikle esnaflarımızı AVM’lere kurban etmeyiniz. Mahallesi ile bütünleşen esnafımızı koruyacağız. Her konuda sahip çıkacağız. Ebediyen Kırşehir’e hizmet etsek Ahi Evran’ın yaptığını yine yapamayız. Açık Hava Müzesi ile Kırşehirliler ilmi öğrenecek. Ne yapmak gerekiyorsa yapacağız. Hızlı tren hattı ile de buluşulacak. Ne adım atılması gerekiyorsa atacağız. Ahi Evran’ın huzurunda söz veriyoruz. Yeni bir siyaset ahlak vaat etmişse Ahi Evran, Türkiye Cumhuriyeti Devletini cihan devleti yolunda ilerleteceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler: ahilik, ahmet davutoğlu, Kırşehir

İHA

27 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.