Reklamı Kapat

Köylü kadınların çeşme başında su nöbeti

Adana'nın Feke ilçesinde suyu olmayan mahallede kadınlar, evlerinden getirdikleri helkeler ile saatlerce çeşme başında sıra bekleyip su nöbeti tutuyorlar.

Adana'nın Feke ilçesinde suyu olmayan mahallede kadınlar, evlerinden getirdikleri helkeler ile saatlerce çeşme başında sıra bekleyip su nöbeti tutuyorlar.

Adana’nın Feke ilçesinin Tapırlı Mahallesi'nde yaşanan su sıkıntısı kadınları canından bezdirdi. "Herkesin suyu var bizim suyumuz yok" diye isyan eden kadınlardan Medine Fidan, "Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız yardımcı olsunlar. Buraya gelsinler ve görsünler. Ona göre hizmet etsinler. Üç beş ay yaylaya geliyoruz. Buranın çocuğuyuz. Bu su herkese gerek. Hiçbir belediye başkanı gelip sorunumuzu görmüyor" dedi.

Köylülerden Hakkı Karaoğlan da, sıkıntılarını mahalle muhtarı, ilçe ve büyükşehir belediye başkanına kadar ilettiklerini ancak halen bir sonuç alamadıklarını dile getirdi. Karaoğlan, "Köyümüzdeki su sorununu çözmelerini istiyoruz. Su sorunumuz çok önemli. Yetkililer hayvanlar için içme suyu getiriyorlar fakat insanlar için getirmiyorlar. Burada ne içme ne de sulama suyumuz yok. Yetkililerden, belediye başkanlarından bu mahallemize gelip görmelerini, sorunlarımızı yerinde görmesini istiyoruz. Bulurlarsa kendilerine bir bardak su ikram ederiz" diye konuştu.

Hürü Taş adlı kadın ise, “Nerede bu başkanlar oy zamanı geliyorlar da oy istiyorlar da neden şimdi gelmiyorlar. Burada suyumuz yok. Hayvanlarımız bile içmeye su bulamıyor. Bir damla suyumuz yok. Hayvanlarımız susuzluktan ölüyor. Nereye başvuracağız. Her yere su getiriyorlar buraya neden getirmiyorlar. Dağın başına su getiriyorlar ama buraya getirmiyorlar. Biz hayvan mıyız? Biz burada neyiz? Gelsin belediye başkanları milletvekilleri gelsinler ve su olmadığını görsünler. Gelip bir sorun arasınlar. Son zamanlarda susuzluk nedeniyle çocuklarımız banyo yapamıyorlar ve hastalanıyorlar. Hayvanlarımız ve çocuklarımız hasta oluyorlar. Her yerde su var da bizim köyümüze mi su yok? Bizim köyümüzde su yok. Hayvanlarımız içerlerde aç ve susuz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Köylüler, evlerinde ne içecek, ne temizlenecek su olmadığını belirterek, artık bu soruna bir çözüm bulunmasını beklediklerini dile getirdiler.

Etiketler: adana, köylü kadınlar, su nöbeti, yenidevir İHA

13 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.