Reklamı Kapat

Erdoğan: 'Türkiye üzerine düşeni yapacak'

BM iklim zirvesinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye kritik kümelenme oluştuğu taktirde iklim değişikliğiyle ilgili üzerine düşeni yapmaya hazırdır" dedi.

BM iklim zirvesinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye kritik kümelenme oluştuğu taktirde iklim değişikliğiyle ilgili üzerine düşeni yapmaya hazırdır" dedi.

New York’ta düzenlenen BM İklim Değişikliği Zirvesi’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelede üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu dile getirdi. BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne özel konuk olarak davet edilen Erdoğan konuşmasında küresel ısınmanın tüm dünyayı olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, “Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan iklim değişikliği konusunda düzenlenen bu zirvenin başarılı geçmesini diliyorum. Sayın genel sekretere iklim değişikliği konusunda sergilediği çabalardan dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Buradaki görüşmelerin 2020 sonrası iklim değişikliği rejimine ilişkin gelecek sene sonunda Paris’te sonuçlandırılması öngörülen anlaşmanın müzakere sürecinde önemli bir sinerji oluşturacağına inanıyorum. Bilindiği gibi küresel ısınmanın olumsuz etkileri dünyanın her bölgesinde farklı şekillerde hissediliyor. Son yıllarda meteorolojik olaylardan kaynaklanan doğal afetlerin hem sayısında hem de sıklığında ciddi artışlar meydana geldi. Bu bakımdan iklim değişikliğiyle mücadelede 2020 sonrası dönemde yeni bir rejime ihtiyaç var” dedi.

Gelişmiş ülkelerin iklim değişikliği konusunda daha fazla sorumluluk alması gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Meselenin özüne inerek bu rejimin unsurlarını doğru tespit etmeliyiz. Yeni sistem BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin temel ilkelerini göz önünde bulunduran şeffaf, kapsayıcı, adil ve eşitlikçi olmalıdır. Bu çalışmalarda günümüzdeki ve yakın gelecekteki ekonomik gerçekler mutlaka göz önüne alınmalıdır. Salım azaltımını ve iklim değişikliğine uyuma eşit ağırlık verilmelidir. Varılacak anlaşmada tüm ülkeler adil bir hukuki statüyle yer bulmalıdır. Bağlayıcı olacak bu anlaşma ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ile göreceli kabiliyetler temelinde ülkelere gerekli esneklikleri tanımalıdır. Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede sanayi devriminden itibaren tarihsel sorumluluğa sahip gelişmiş ülkeler salınım azaltımı finansman ve teknoloji desteği konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmelidir” dedi.

Türkiye’nin iklim değişikliği konusunda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “Özellikle finansman konusunda 2010 yılında Cancun’da gelişmiş ülkeler tarafından taahhüt edilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi şarttır. Teknoloji transferi ve kullanımında fikri mülkiyet hakları bu noktada kolaylaştırıcı ve teşvik edici tedbirler alınmalıdır. Yeni rejimin müzakerelerinde gerekli güven ortamını tesis etmenin önceliğimiz olması gerektiğine inanıyorum. Bu süreçte ana kirleticilerin sergileyecekleri olumlu tutum önemli bir rol oynayacaktır. Sayın başkan Türkiye daha önce de ifade ettiğimiz üzere kritik kümelenme oluştuğu takdirde iklim değişikliği ile mücadelede üzerine düşeni yapmaya hazırdır” dedi.

İklim değişikliği konusunda yapıcı ve samimi olunması gerektiğini belirten Erdoğan, “Bu çerçevede hayata geçirebileceğimiz ulusal olarak uygun salım, azaltım eylemleriyle hangi oranla azaltım sağlayabileceğimizi belirleyebileceğiz. Gelişmekte olan bir ülke olarak yeni sistem kapsamında alacağımız finansman ve teknoloji destekleri Türkiye’yi iklim değişikliğiyle mücadelede daha güçlü kılacaktır. Sayın başkan müzakere sürecinde önümüzde kısa bir süre var. Bu süreçte mümkün olduğunda yapıcı davranmalı ve samimi olmalıyız. Öncelikle aralık ayında Peru’da gerçekleştirilecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 20. Taraflar Konferansı’nı başarıyla sonuçlandırmalıyız.

Bu toplantıdan yeni rejimin temel unsurları üzerinde uzlaşmış bir şekilde ayrılmalıyız. Takip eden dönemde de ulusal hazırlıklarımızı tamamlayarak Paris’teki 21. Taraflar Konferansı’nda 2020 sonrası iklim değişikliğine ilişkin bağlayıcı nitelikli bir anlaşmayı sonuçlandırmalıyız. Teşekkür ediyorum, başarıyla sonuçlanacak bir iklim değişikliği konferansı diliyorum” dedi.

Etiketler: BM iklim zirvesi, cumhurbaşkanı Erdoğan

İHA

24 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.