Metrika

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?

Bu yazımızda sizlere sigortası olmayanların sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabileceğinden ve hangi kurumlara başvurabileceğinden bahsettik.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?
Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İşsiz ve sağlık sigortası olmayan sigortasız kişiler, sigortasız muayene ücretini ödeyerek sağlık merkezinde tedavi olabilirler. Ayrıca, Genel Sağlık Sigortası primlerini düzenli olarak ödeyen vatandaşlar da doğrudan sağlık merkezlerine başvurarak sağlık merkezi hizmetlerinden yararlanabilirler.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?

Peki, sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? Bu sorunun cevabı çok merak ediliyor ve arama motorlarında sürekli araştırılıyor. Biz de sizin için merak edilen bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde araştırdık. İşte konu ile alakalı tüm detaylar.

MUAYENE KATILIM PAYI NE DEMEK?

Muayene ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenir ve sigortalılar, emekliler ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler adına sağlık hizmeti sunucularından muayene olduklarında ödenmesi gerekir. Muayene katılım payı birkaç istisna dışında zorunludur. Yeşil kart sahipleri, mülteciler ve diğer kişiler bu muayene katılım payı ücretinden muaftır.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?

SİGORTASI OLMAYANLAR SAĞLIK OCAĞINA GİDEBİLİR Mİ?

Muayene katılım payı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen ve sigortalılar, emekliler ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmet sunucularındaki her bir muayenesi için Sosyal Güvenlik Kurumu adına ödenmesi gereken bedeldir. Muayene katılım payı, bazı istisnai durumlar dışında zorunludur. Yeşil kartlılar, mülteciler gibi kişiler bu bedelden muaftırlar.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?

Yani kişinin sigortası yoksa da sağlık ocağına gidebilir ve ücretsiz muayene olabilir. Ama doktor tarafından verilen ilaçları alırken eczaneye para vermesi gerektiğini hatırlatalım.

SAĞLIK GÜVENCESİ OLMAYANLAR HASTANEYE GİDEBİLİR Mİ?

Sağlık güvencesi olmayanlar, hastaneye gidebilirler. Ancak, hastaneye giderken, sağlık ocağından sevk alıp almadıkları, gittikleri hastanenin devlet, üniversite veya özel hastane olması, muayene oldukları bölümün acil veya poliklinik olması gibi faktörlere göre muayene ücreti ödemeleri gerekebilir. Muayene bedeli, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca tespit edilen taban tutarlarına göre farklılık göstermektedir.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir Mi?

SAĞLIK GÜVENCESİ OLMAYANLAR NASIL SAĞLIK GÜVENCESİ ALABİLİRLER?

Sağlık güvencesi olmayanlar, Genel Sağlık Sigortası kapsamına girebilirler. Genel Sağlık Sigortası, 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası primleri, gelir testi sonucuna göre belirlenir. Gelir testi, kişinin aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olup olmadığını belirleyen bir işlemdir. Gelir testi yaptırmak isteyenler, ikamet ettikleri yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurabilirler.

2024 YILINDA GSS NE KADAR?

Geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar, brüt asgari ücretin %3'ü oranında genel sağlık sigortası primi ödemekle yükümlüdür. Bu kapsamdaki genel sağlık sigortalılarının 2024 yılı Ocak ayından itibaren aylık 600,08 TL prim ödemeleri gerekecektir.

Genel Sağlık Sigortası primlerini düzenli ödeyen vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden daha uygun koşullarda yararlanabilirler. Örneğin, hastaneye gittiklerinde muayene ücreti ödemezler, ilaç katılım payı öderler. Ayrıca, Genel Sağlık Sigortası primlerini ödeyemeyenler, borçlarını yapılandırarak ödeyebilirler. Genel Sağlık Sigortası hakkında daha fazla bilgi almak için SGK’nın resmi internet sitesine bakabilirsiniz.

Özetle sağlık güvencesi olmayanlar, sağlık ocağına gidebilirler. Sağlık ocakları, aile hekimlikleri gibi birinci basamak sağlık hizmet sunucuları, herkesin ücretsiz olarak muayene olabileceği kurumlardır. Sağlık güvencesi olmayanlar, aile hekimlerine başvurarak, kan tahlili, iğne, ilaç yazdırma gibi hizmetleri de alabilirler. Ancak, ilaç yazdırma durumunda, ilaçların ücretini kendileri karşılamak zorundadırlar. Bunun yanında, bu kişilerin sağlık ocağından sevk alarak ikinci ya da üçüncü basamak sağlık hizmet sunucularına (devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler) gitmeleri halinde, muayene ücreti ödemeleri gerekebilir.

31 Oca 2024 - 09:25 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.