Metrika

Takas Yolu ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?

İnsanlık, tarih boyunca çeşitli yollarla ticaret yapmayı başarmıştır. Günümüzde kullandığımız paranın yerine bir zamanlar takas yoluyla ticaret yapılırdır. Takas hangi zamanda ortaya çıktı, ne zaman parayla ticarete geçildi gibi soruları sizin için yanıtladık.

Takas Yolu ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?
Takas Yolu ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Takas yönteminin insanlar tarafından kullanılması ilk olarak Cilalı Taş Devri olarak bildiğimiz Neolitik Çağ içinde yaşandı. Bu ticaret yönteminin kayıtlara geçmesi M.Ö. 9000 yılında Mısır’da gerçekleşti. Takasın ilk kullanılması ineklerle koyunların ve tahılla yağın değiş tokuşu şeklindeydi. Çiftçiler tarafından takas amacıyla pazarlar oluşturuldu. Ticaret yollarında takas yapılması Mısır’ın Afrika ve Asya minerallerini ve hayvan derilerini almasını sağladı. Hiyerogliflerin ürünlerin değerini gösterdiğine dair teoriler vardır.

Takas Yolu ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?

Para ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?

Paranın ortaya çıkışı Geç Antik Çağ döneminde gerçekleşti. Takas ile ticaret yapılması çeşitli sorunları beraberinde getirmekteydi. Bu nedenle Lidyalılar M.Ö. 600’de tarihte ilk parayı basarak ticarete yeni bir soluk kazandırdı. Bugünkü Türkiye topraklarında ortaya çıkan paranın bir yüzünde kükreyen aslan başı varken diğer yüzünde o döneme uygun basit işaretler bulunuyordu.

Takas Yolu ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?

Lidyalıların bastığı paraların şekli ve boyutu birbirine eşit değildi. Paraların ham maddesi, altın ve gümüş karışımından meydana gelen electrum idi. Para basılırken göz önüne alınan en önemli nokta ağırlıktı. Bu durum paraların sayılması yerine tartılması ile değerinin belirlenmesine neden olurdu.

İlk Uluslararası Para Birimi Hangi Dönemde Görülür?

Ticaretin uluslararası bir hal alması Floransa’nın Florin isimli para birimini basması sayesinde gerçekleşti. İlk olarak M.S. 1250 yılında basılan bu para tüm Avrupa tarafından kullanıldı. Florin basımı uluslararası ticaret anlamında hareket yaşanmasını sağladı. Para etkisini 1 yüzyıl boyunca devam ettirdi.

Kâğıt Para İlk Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Kâğıt paralar 11. yüzyıldan beri Çin’de yaygın olarak kullanılırdı. Tüm dünyada kâğıt paraların yaygınlaşması ise Marco Polo gibi gezginlerin bunları 13. yüzyılda Avrupa’ya taşıması ile gerçekleşti. Avrupa, kâğıt paraları ilk zamanlar benimsemedi. Ticarette kâğıt paraların aktif olarak kullanılması için bu olayın üzerinden yaklaşık 300 yıl geçmesi gerekti. Kâğıt parayı en son kullanan Avrupa ülkesi İsveç’ti.

Takas Yolu ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?

Elektronik Para Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?

West Union’ın 1861 yılında Amerika’nın tüm bölgelerinden geçen bir telefon hattı kurması elektronik para kavramının temellerini attı. İlk zamanlar Kızılderili kabilelerin telefon hatlarını sabote etmesi nedeniyle yayılma yavaşladı. Daha sonra gelişmeye devam etti. Telgraf üzerinden ilk kez fon transferinin yapılması 1871 yılını buldu. Bu sayede elektronik para kavrama ortaya çıktı.

Kredi Kartı İlk Ne Zaman Basıldı?

Frank McNamara’nın akşam yemeği için yanında yeteri kadar nakit para taşımadığını fark etmesi kredi kartının doğuş hikayesini başlattı. 1950 yılında bir mekânda parası olmadığı için ödeme yapamadığı için karısını çağırdı. Bir daha böyle bir durumda kalmayacağına dair ahdeden McNamara, Diners Club Card adında ilk kredi kartını ortaya çıkardı. Günümüzde dünyanın çoğu ödemelerini kredi kartıyla yapıyor.

Takas Yolu ile Ticaret İlk Kez Hangi Çağda Görülür?

ATM’ler Ne Zaman İcat Edildi?

John Shepherd-Barron günü birinde banyo yaparken ATM fikri ile çıkageldi. Bulduğu fikri Barclays Bank ile paylaşan Barron günümüzde adım başı gördüğümüz ATM’lerin temeli atmış oldu. Dünyanın ilk ATM’si 1967 yılında Kuzey Londra Enfield’de kuruldu.

O dönem günümüzde kullandığımız plastik kartlar mevcut değildi. Bu nedenle ilk ATM’yi kullanmak için karbon 14 adlı bir radyoaktif maddeden meydana gelen çeklerle işlemler yapılırdı. Para çekme işlemi o dönemlerde tek seferde 10 avro olacak şekilde düzenlenmişti. Banka kartları daha sonra ortaya çıktı.

30 Oca 2024 - 13:20 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.