Metrika

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Nedir?

İşçilerin haklarını korumak için pek çok yasal düzenleme bulunur. Buna rağmen hala kaçak işçi çalıştırıp suç işleyen pek çok kurum vardır. Sigortasız kaçak işçi çalıştıran işletmelerin nereye şikâyet edilmesi gerektiği ile ilgili bilgilere aşağıda yer verdik.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Nedir?
Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Nedir?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ülkemizde sigortasız işçi çalıştırmak 4857 sayılı İş kanununa göre suç sayılır. Buna rağmen bazı kurumlar kar elde etmek için işçileri sigortasız çalıştırmaya devam ediyor. İşçinin hakkının gasp edildiği bu durum karşısında yasal olarak şikâyette bulunmak gerekir. Sigortasız kaçak işçi çalıştıran işletmeler ALO 170 hattı aranarak ihbar edilebilir. Arama yaptıktan sonra işyerinin yeri, unvanı ve adresini yetkililere iletmek kayıt oluşturulmasını sağlar. Devam sürecinde ihbar incelemeye alınarak gerekli olan işlemler yapılır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Nedir?

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştıranlar Nereye Bildirilir?

İşçileri sigortasız bir şekilde kaçak olarak çalıştıran işletmeleri çağrı hattı dışında da şikâyet etmek mümkündür. Kaçak işçi çalıştıran bir işletmeyi ihbar etmek için ikamet edilen bölgedeki Sosyal Güvenlik Kurumlarına gidilmesi yeterlidir. Kuruma gittikten sonra kaçak işçi çalıştıran işletmeyi bir dilekçe ile ihbar etmek gerekir. Dilekçede işletmenin adı, adresi ve unvanı yer almalıdır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Nedir?

Kaçak işçi çalıştıran işletmeyi ihbar etmenin diğer yolu ise internet üzerinden e-Devlet resmî sitesine girmektir. Sisteme giriş yaptıktan sonra kurumlar kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir. Bu işlemden sonra kurumun verdiği hizmetlerin olduğu bir liste çıkar. Bunlar içinden “Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi "ALO 170"” tercih edilir. Ardından yeni şikâyet oluşturulup işlem tamamlanır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma Şikâyet Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan ihbarların sonuçlarını öğrenmek için e-Devlet hizmeti kullanılır. Söz konusu şikayetler fiziksel, online ya da çağrı merkezi aracılığıyla yapılmış olabilir. İnternet tarayıcısından e-Devlet hizmetine girilir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi "ALO 170"” yazılıp aratılır. Açılan sayfada önceden yapılan şikayetlerin sonucu yer alır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırıldığı Nasıl Kanıtlanır?

Yasalara uygun olmayan bir şekilde kaçak işçi çalıştıran işletmeler için inceleme yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde çalışan kontrol memuru söz konusu işletmeye gidip orayı denetler. İnceleme sonrası tutanak alınır. Eğer gerçekten işletmede kaçak işçi çalıştırılıyorsa o günden itibaren sigorta girişi başlatılır.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Nedir?

Kaçak işçi, işyerinde denetlemeden önce çalışmaya başladıysa geriye dönük ödeme yapılması mümkün olur. Bunun için işçinin elinde çalışma süresini gösterecek delillerin olması istenir. Aynı zamanda işyeri içinde çalışan kişilerin tanıklığı da bunu sağlayabilir. Geriye dönük şikayetlerde sigortası yapılmayan işçi bir yıla kadar sigorta ve hizmet almaya hak kazanır.

Bazı durumlarda kaçak olarak çalıştırılan işçi, işyerinden ayrıldıktan sonra kovulduktan sonra ihbarda bulunabilir. Böyle bir senaryoda işçinin ödeme alması için delil sunması istenir. İhbarın akabinde söz konusu işyerine giden denetleme memuru yasal kayıt ve belgeler üzerinde inceleme yapar. Daha sonra kaydedilen görüntü, tanık ifadeleri, e-posta geçmişi ve banka dekontları göz önüne alınıp karar verilir.

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı Nedir?

Sigortasız Kaçak İşçi İhbar Süresi Ne Kadardır?

İşletmelerin sigortasız kaçak işçi çalıştırdığına dair yapılan ihbarlar için herhangi bir ihbar süresi yoktur. Kaçak işçi çalıştıran bir işletmenin ihbarı hakkında bilgi alan biri ilgili SGK’ya fiziksel, online ya da çağrı merkezi üzerinden ulaşabilir. Bununla birlikte işçinin geriye dönek hak talep etmesi için en geç 2 yıl içinde ihbar yapması gerekir. Genelde mahkeme ile sonuçlanan bu durumda geriye dönük bir ödeme talep edilebilir. İşçinin işten ayrıldıktan 2 yıl sonra yapacağı işlemler sonuç vermez.

30 Oca 2024 - 13:07 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.