Metrika

Staj Sigortasını Kim Yapar?

Staj yapan öğrenciler, sigorta kapsamına alınır. Öğrenciler, sigorta ödemelerinin kim tarafından yapılması gerektiğini ve ne zaman yapılacağını merak eder. İşte staj sigortasına ilişkin tüm detaylar…

Staj Sigortasını Kim Yapar?
Staj Sigortasını Kim Yapar?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Staj programı olan okullarda okuyan öğrenciler, iş kazası ve meslek hastalığı gibi risklerle karşı karşıya kalır. Öğrencilerin bu risklere karşı korunması için sosyal güvenlik sistemi devreye alınır. Sosyal güvenlik sistemi kapsamında öğrencilerin söz konusu risklerden korunması sağlanır.

Öğrenciler gönüllü ya da zorunlu olarak staj programlarına katılır. Staj süresi yapılan işe göre değişiklik gösterir. Bu süreçte öğrenciler sigorta kapsamındadır. Sigorta yapılmaması halinde Sosyal Güvenlik Kurumuna şikâyette bulunabilirsiniz.

Staj Sigortasını Kim Yapar?

Öğrencilerin staj boyunca sigorta kapsamında olması, onların kendini güvende hissetmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda iş kazasına bağlı gelir kayıplarının telafi edilmesi noktasında da sigortanın önemi vardır. Öğrenciler stajdan normal çalışma düzenine geçtikleri takdirde yaşlılık, ölüm sigortalarından da yararlanır.

Staj Sigortası Nedir?


Staj sigortası, staj döneminde olan öğrenciler için uygulanır. Öğrenciler, eğitim kurumları tarafından sigorta kapsamına alınır. Bu sayede başlarına gelecek tehlikelere karşı korunurlar. Staj sigortası kapsamında olan öğrencilerin eğitim gördüğü kurum, prim ödemesi yapmakla yükümlüdür. Staj için kısa vadeli sigorta kolları primi ödenir. Öğrenciler şu hallerde sigorta kapsamından yararlanır:

Staj Sigortasını Kim Yapar?

-İş yeri sınırları içerisinde geçirilen iş kazaları

-İşe gidiş ve dönüş sırasında geçirilen kazalar

-İş ile alakalı bir hastalığa yakalanmak(Bu durumda hastalık ve yapılan iş arasında bir bağ olması gerekir)

Staj yaparken hastalığı nedeniyle rapor alan öğrenciler de staj sigortası kapsamından yararlanır. Staj sigortası, sadece staj yapılan süre boyunca geçerlidir. Staj sona erdikten sonra sigorta da sona erer. Staj boyunca öğrencilerin kendi yaş gruplarına uygun işlerde çalıştırılması gerekir.

Öğrenciler belli durumlarda staj yerini değiştirme hakkını kullanabilir. İş yeri başka bir yere taşındıysa staj yeri değiştirilebilir. Maaş ödenmemesi, genel ahlaka aykırı durumların ortaya çıkması da staj yeri değişikliği için sebep olarak gösterilebilir.  

Staj Sigortası Kimlere Yapılır?

Staj sigortası, meslek liselerinde staj döneminde olan öğrencilere yapılır. Bu öğrenciler, bir yerde çalışmaya başladıkları andan itibaren sigortalıdır. Staj sigortasından zorunlu stajı olan önlisans ve lisans öğrencileri de yararlanır. Staj sigortasından yararlanmak isteyen öğrenciler, staja başladıklarını gösteren belge ile beraber eğitim kurumlarına başvuru yapmalıdır.

Staj Sigortasını Kim Yapar?

Staj süresinde öğrencilerin belli kurallara dikkat etmesi gerekir. İş yeri kurallarına aykırı davranan öğrencilerin stajının iptal edilmesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Staj Sigortası Yapıldığı Nasıl Anlaşılır?

Staj sigortasının yapılıp yapılmadığını anlamak için e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi kullanarak e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT şubelerine giderek alabilir.

E-Devlet sistemi üzerinden arama alanına SGK Hizmet Dökümü yazılmalıdır. Buradan staj sigortasına ilişkin bilgilere erişebilirsiniz. SGK merkezlerine başvurarak da sigorta ödemeleriniz hakkında bilgi alma şansınız vardır.

Staj Sigortasını Kim Yapar?

Staj Sigortası Yapılmayanların Nereye Başvurması Gerekir?

Staj sigortası yapılmayanlar, SGK’ya başvuru yapmalıdır. SGK, bu konuda gereken bilgilendirmeleri yapar. Öğrenciler, bağlı oldukları eğitim kurumuna başvurarak da sigorta konusunda bilgi alabilir. Staj yapılan firma, öğrencilerin sadece maaşını ödemekle yükümlüdür. Staj kapsamında olan öğrencilerin çalışma saatleri ve koşullarına uygun hareket etmek de firmaların dikkat etmesi gereken konular arasındadır.

Staj Sigortasını Kim Yapar?

Staj Sigortası Emeklilik İçin Sayılır mı?

Staj sigortası, emeklilik kapsamında değerlendirilmez. Staj sigortasının emeklilik kapsamında değerlendirilmesi konusunda vatandaşların bir beklentisi vardır. Ancak bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Bu konuda geçmişe dönük bir düzenleme yapılabilir.

29 Oca 2024 - 09:31 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.