Metrika

Pazarlık Usulü İhale Hangi Durumlarda Yapılır, Kaç Gün Sürer?

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21. maddesinde tanımlanan bir ihale yöntemi olan pazarlık usulünün hangi durumlarda yapıldığı ve ihalenin kaç gün sürdüğü gibi soruları sizin için derledik.

Pazarlık Usulü İhale Hangi Durumlarda Yapılır, Kaç Gün Sürer?
Pazarlık Usulü İhale Hangi Durumlarda Yapılır, Kaç Gün Sürer?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Pazarlık usulü ile ihale yapmak isteyenler için bu yazıda, bu usulün ne olduğunu, hangi durumlarda kullanılabileceğini ve kaç gün sürdüğünden bahsettik.

Bu yazıyı okuduktan sonra, pazarlık usulü ile ihale yapmak ile alakalı tüm konuları daha iyi anlayabileceksiniz.

Pazarlık Usulü İhale Hangi Durumlarda Yapılır, Kaç Gün Sürer?

PAZARLIK USULÜ NEDİR?

Pazarlık usulü, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21. maddesinde tanımlanan bir ihale yöntemidir. Bu yöntemde, ihale komisyonu, ihaleye katılan isteklilerle ihale konusu işin teknik ve mali yönlerini görüşerek, en uygun fiyat teklifini belirler. Pazarlık usulü, iki aşamadan oluşur:

 • Birinci aşama: İhale komisyonu, isteklilerin yeterlik belgelerini ve ilk fiyat tekliflerini değerlendirir. Yeterli bulunan istekliler, ikinci aşamaya geçer.
 •  İkinci aşama: İhale komisyonu, yeterli bulunan isteklilerle tek tek görüşerek, ihale konusu işin teknik detayları ve gerçekleştirme yöntemleri üzerinde pazarlık yapar. İstekliler, ilk fiyat tekliflerini geçmemek kaydıyla son yazılı tekliflerini sunar. İhale komisyonu, son yazılı tekliflerle birlikte yaklaşık maliyeti de açıklar.
 • Pazarlık usulü ile ihale yapılabilmesi için, Kanun’un 21. maddesinde belirtilen şartların varlığı gerekmektedir. Bu şartlar, aşağıda açıklanmıştır.
Pazarlık Usulü İhale Hangi Durumlarda Yapılır, Kaç Gün Sürer?

PAZARLIK USULÜ HANGİ DURUMLARDA KULLANILABİLİR?

Pazarlık usulü ile ihale yapılabilmesi için, Kanun’un 21. maddesinde altı farklı durum öngörülmüştür. Bunlar şunlardır:

 • Açık ihale usulü veya belli istekliler arasında ihale usulü ile yapılan ihalede teklif gelmemesi.
 • Doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesi gibi beklenmedik veya öngörülemeyen olaylar nedeniyle ihalenin acil olarak yapılması gerekliliği.
 • Savunma ve güvenlikle ilgili özel durumlar nedeniyle ihalenin acil olarak yapılması gerekliliği.
 • İhalenin, araştırma ve geliştirme sürecine ihtiyaç duyan ve seri üretime konu olmayan nitelikte olması.
 • İhale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin özgün ve karmaşık olması nedeniyle teknik ve mali özelliklerinin net olarak belirlenememesi.
 • İdarelerin yaklaşık maliyeti 147.633,- TL Türk lirasına kadar olan mamul mal, malzeme veya hizmet alımları.

Bu durumlardan birinin veya birkaçının varlığı halinde, idareler pazarlık usulü ile ihale yapabilirler. Ancak, bu durumların varlığı, pazarlık usulü ile ihale yapılmasını zorunlu kılmaz. İdareler, bu durumlarda da açık ihale usulü veya belli istekliler arasında ihale usulünü tercih edebilirler.

Pazarlık Usulü İhale Hangi Durumlarda Yapılır, Kaç Gün Sürer?

PAZARLIK USULÜ İHALE KAÇ GÜN SÜRER?

Pazarlık usulü ile ihale yapılması durumunda, ihale sürecinin ne kadar süreceği, Kanun’un 21. maddesinin birinci fıkrasının hangi bendine göre ihale yapılacağına bağlıdır. Kanun’un 21. maddesinin birinci fıkrasının (a), (d) ve (e) bentlerine göre ihale yapılması halinde, ihale ilan edilmek zorundadır. İlan yapılan hallerde, ihale süreci şu şekilde işler:

 • İhale ilanı, ihale tarihinden en az 10 gün önce Resmi Gazete’de ve idarenin internet sitesinde yayımlanır.
 • İstekliler, ihale tarihinden en az 5 gün önce idareye başvurarak ihale dokümanını alırlar.
Pazarlık Usulü İhale Hangi Durumlarda Yapılır, Kaç Gün Sürer?

İLAN YAPILMAYAN HALLERDE İHALE SÜRECİ

Kanun’un 21. maddesinin birinci fıkrasının (b), (c) ve (f) bentlerine göre ihale yapılması halinde, ihale ilan edilmeyebilir. İlan yapılmayan hallerde, ihale süreci şu şekilde işler:

 •  İdare, en az üç tedarikçiyi (gerçek veya tüzel kişi) davet ederek, yeterlik belgelerini ve fiyat tekliflerini birlikte vermelerini ister.
 • İstekliler, idarenin belirlediği süre içinde yeterlik belgelerini ve fiyat tekliflerini idareye sunarlar.
 • İhale komisyonu, isteklilerin yeterlik belgelerini ve fiyat tekliflerini değerlendirir. Yeterli bulunan istekliler, ikinci aşamaya geçerler.
 • İhale komisyonu, yeterli bulunan isteklilerle tek tek görüşerek, ihale konusu işin teknik detayları ve gerçekleştirme yöntemleri üzerinde pazarlık yapar.
 • İhale komisyonu, son yazılı teklifleri değerlendirerek, en uygun teklifi veren istekliyi belirler ve ihale kararını alır.

26 Oca 2024 - 21:20 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.