Metrika

İşinden istifa eden işsizlik maaşı alabilir mi? Şartları 2024

İşsizlik maaşı zor günlerde bireylerin imdadına yetişen bir destek ödemesidir. Pek çok kişi istifa edenlerin işsizlik maaşı alıp alamayacağını merak ediyor. Bu konuyu sizin için araştırdık.

İşinden istifa eden işsizlik maaşı alabilir mi? Şartları 2024
İşinden istifa eden işsizlik maaşı alabilir mi? Şartları 2024
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İşsizlik maaşı, işini kaybeden sigortalı çalışanlara devlet tarafından verilen bir geçici destek ödeneğidir. Bu destek ödemesinden faydalanmak için bazı koşullar vardır.

Bu şartları, 2024 yılında ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi, işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılacağını ve istifa eden işçilerin işsizlik maaşı alıp alamayacağını yazımın devamında bulabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

İşsizlik maaşı, hizmet akdi ile bir işyerinde çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden sigortalı çalışanlara, işsiz kaldıkları süre boyunca devlet tarafından verilen bir geçici destek ödeneğidir. Bu ödenek, işsizlik sigortası adı verilen bir sistemle finanse edilmektedir.

İşsizlik sigortası, işveren, işçi ve devletin katkı paylarıyla oluşturulan bir fondur. Bu fon, işsiz kalan sigortalıların gelir kaybını bir süre ve belirli bir oranda karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. İşsizlik maaşı, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile düzenlenmiştir.

İşinden istifa eden işsizlik maaşı alabilir mi? Şartları 2024

İŞSİZLİK MAAŞINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

İşsizlik maaşından yararlanmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar şunlardır:

 • Kendi istek ve kusuru olmaksızın işini kaybetmiş olmak. Örneğin, işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmak, işyerinin kapanması, iflası, işin sona ermesi gibi durumlarda işsizlik maaşı alınabilir.
 • Son 3 sene içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması.
 • İşten çıkmadan evvelki son 120 gün hizmet akdine bağlı olarak çalışmış olması.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALAMAZ?

İşsizlik sigortası kapsamında olanlar, işsizlik maaşı alabilirler. İşsizlik sigortası kapsamında olmayanlar ise, işsizlik maaşı alamazlar. İşsizlik sigortası kapsamında olmayanlar şunlardır:

 • Bir hizmet akdine dayalı olarak çalışmayanlar. Örneğin, serbest meslek sahipleri, esnaf, çiftçi, ev hanımı, öğrenci gibi kişiler işsizlik sigortası kapsamında değildir.
 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar.
 • İsteğe bağlı prim ödeyenler. Örneğin, sigortalı olarak çalışmayan ancak kendi isteğiyle prim ödeyenler, işsizlik sigortası kapsamında değildir.
 • Sandıklara tabi sigortalılar. Örneğin, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK gibi kurumlara tabi olanlar, işsizlik sigortası kapsamında değildir.
İşinden istifa eden işsizlik maaşı alabilir mi? Şartları 2024

2024 YILINDA İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Alınması gereken aylık işsizlik maaşının ne kadar TL olduğu işsizlik maaşı ile ilgili merak edilen sorulardan biridir. Aşağıda işsizlik sigortası primi ödemiş sigortalı işsizlerin 2024 yılında aylık dönemlerin her biri için alacağı asgari ve azami işsizlik maaşı tutarları yer almaktadır;

 • Asgari Aylık Net: 7.940,27 TL
 • Azami Aylık Net: 15.880,54 TL

İSTİFA EDENLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

İşsizlik maaşı almanın temel şartlarından biri, işini kendi istek ve kusuru dışında kaybetmiş olmaktır. Bu nedenle, genel olarak istifa eden işçiler işsizlik maaşı alamazlar. Ancak, bazı durumlarda, işçinin istifa etmesi haklı bir nedenle iş akdini feshetmesi olarak kabul edilir. Bu durumlarda, istifa eden işçiler de işsizlik maaşı alabilirler. Bu durumlar şunlardır:

 • İşveren tarafından çalışana karşı yapmış olduğu cinsel taciz, kendisi ya da ailesinden biri ile alakalı kötü sözler söylemesi,
 • İşverenin, işçiye veya aile üyelerinden birine karşı sataşma, gözdağı veya kanuna karşı bir harekette bulunması,
 • İşçinin, işyerinde başka bir işçi tarafından cinsel tacizde bulunması ve bunu işverene bildirmesine rağmen önlem alınmaması,
 • İşçinin ücretinin kanun hükümleri veya sözleşmeye uygun olarak hesaplanmaması veya ödenmemesi,
 • İşçinin, parça başı veya iş tutarı üzerinden ücret alması kararlaştırıldığı halde, işverenin işçiye yapabileceğinden az iş vermesi veya aradaki farkı zaman esasına göre ödememesi.

23 Oca 2024 - 23:27 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.