Metrika

Almanya neden krizde ve şimdi ne olabilir?

Almanya bir krizin ortasında: Avrupa gücünü ekonomik, politik ve sosyal zayıflamaya iten tüm nedenler. Avrupa'nın lokomotifinin başına neler gelebilir?

Almanya'da kriz var ve her sektörde hissediliyor.

Bir süredir "Avrupa'nın hasta adamı" olarak görülen Avrupa lokomotifi, şüphesiz 2023 AB ekonomisinin kötü sürprizi ve geçtiğimiz yıl, kendisine rağmen, küresel düzeyde bir öncü oldu. Almanya'nın kafa karışıklığı ve kırılganlığı her alana yayılmış durumda: bocalayan hükümetin istikrarından protestocu nüfusun rahatsızlığına , kıl payı kaçırılan ekonomik durgunluğa , karşı karşıya kalınacak enerji ve ticaret devrimine ve parçalanmış ülkenin endüstriyel kalbine kadar.

Avrupalı ​​gücün uğradığı darbeler gerçekte tüm eski kıtayı krize sürükleyen darbelerin aynısıdır. Rekor enerji fiyatlarıyla hızla yükselen enflasyon; faiz oranları önemli ölçüde arttı; Çin'in elektrikli araçlar ve kritik hammaddelerdeki ulaşılmaz avantajı nedeniyle engellenen yeşil geçiş; Savaşa dönüşen jeopolitik gerilimler, başta dünyanın ve Avrupa'nın yönünü karıştırdı.

Almanya ayrıca bütçe kriziyle ve artık tamamen sürdürülebilir olmayan hesaplardaki kemer sıkma politikalarıyla da uğraşmak zorunda kaldı. Dahası, Alman ulusu kendisini yeşil sanayinin yeni zorluklarına, Çin dışındaki diğer ticaret ortaklarına olan ihtiyaçlara ve yapısal ve üretken inovasyona karşı savunmasız buldu.

Bu karmaşık bağlamda, Scholz Hükümeti giderek daha istikrarsız görünüyor ve Berlin'i ve tüm Avrupa'yı korkutan aşırı sağın ilerleyişinin tehdidi altında görünüyor. Arka planda ise ufuk, Almanya'yı bağışlamayacak ve iş dünyası ve devlet bütçesi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurma riski taşıyan bir demografik bomba tarafından karartılıyor.

Bu nedenle Almanya'daki kriz giderek belirsiz sonuçları olan bir polikriz haline geliyor . Geleceğin Almanya'sı, tüm Avrupa'nın çözmesi gereken birçok şüpheyle yeniden başlıyor.

Ekonomi düşüşte

Ulusal İstatistik Ofisi'nin göstergelerine göre, Alman ekonomisini vuran "çoklu krizler", 2023 yılında GSYH'de önceki yıla kıyasla %0,3'lük bir düşüşe katkıda bulundu. Artan faiz oranları ve yüksek enerji maliyetleri, Avrupa'nın en büyük ekonomisini dünyanın en zayıf ekonomilerinden biri haline getirdi.

IMF'ye göre geçen yıl Almanya küresel olarak en kötü performans gösteren güçtü. Ülkeyi bu kadar aşağıya iten şey, her şeyden önce , ihracata odaklanan, ucuz Rus enerjisinin kaybı ve Çin'den gelen talebin yavaşlaması nedeniyle darbe alan Alman imalat sektörüydü .

Perakende satışlar, ihracat ve endüstriyel üretimin tamamında geçen yıl düşüş görüldü. Aileler, bir nesil boyunca yaşam maliyetindeki en büyük artış nedeniyle baskı altında kalırken, ülkenin hayati önem taşıyan imalat sektörü de yüksek enerji maliyetleri, zayıf küresel talep ve artan borçlanma maliyetlerinden olumsuz etkilendi.

Analistler, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin 2024'te bir yıl daha durgun büyüme yolunda ilerlediğini ve art arda ikinci yıl negatif üretim riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Hollanda bankası ING'nin küresel makro araştırma başkanı Carsten Brzeski şunları söyledi: "Yakın bir toparlanma görünmüyor ve ekonomi 2000'li yılların başından bu yana ilk iki yıllık resesyonunu yaşamaya hazır görünüyor . "

Capital Economics danışmanlık şirketinin Avrupalı ​​baş ekonomisti Andrew Kenningham da konut ve ticari yatırımların daralmaya doğru ilerlediğini, inşaatın keskin bir şekilde düştüğünü ve hükümetin maliye politikasını önemli ölçüde sınırladığını belirtti. Bu tesislerde 2024'te beklenen GSYİH büyümesi sıfırdır .

Endüstri parçalandı ve yeniden icat edilmesi gerekiyor

Almanya her zaman endüstriyel güçle eş anlamlı olmuştur ve otomotiv sektörü ülkenin zenginliğini yönlendirmektedir.

Otomobil üreticileri artık Çin'den gelen nispeten ucuz elektrikli araçlarla rekabet etmek ve teknoloji devlerini çekmek için ABD ile rekabet etmek zorunda. New York Times'ın analizine göre, Almanya'nın rekabetçi kalabilmek için yeterli esneklik ve dijital bilgi birikimiyle sektörünü geliştirmede başarısız olduğuna dair artan bir farkındalık var.

Çin ve ABD'deki jeopolitik krizler ve yeni endüstriyel rekabetler , yurt dışında Alman yapımı ürünlere olan talebi zayıflattı ve Berlin'e ticaret ortakları haritasını yeniden çizmesi için baskı yapıyor. Ejderha pazarına bu kadar bağlı bir ülkede, alışveriş zincirlerini Çin karşıtı bağlamda (ortaya çıkan bu yeni Batı-Doğu çatışması bağlamında) yeniden düşünmek, acil ancak karmaşık ve hassas bir iştir.

Genel olarak, Alman sanayi sektörü yalnızca yüksek enerji fiyatlarıyla değil , aynı zamanda daha çevik ve dijital bir geleceğe geçişle de başa çıkmakta zorlanıyor. Resmi bir endekse göre, bazı analistlerin işaret ettiği gibi kökleri 19. yüzyıl Prusya'sına dayanan ülkenin kağıt üzerindeki bürokrasisini dijitalleştirme planları büyük ölçüde durdu.

Ülke, 2017 yılında belirlenen, tüm kamu ofislerinin 2022 yılı sonuna kadar dijital hizmetler sunmasını zorunlu kılma hedefine ulaşamadı. Bu altyapı, evlerin ortalama %56'sının internete bağlı olduğu Avrupa Birliği'nin geri kalanının çok gerisinde kalıyor. lif. -optik kablolar, Alman evlerinin %19'una kıyasla.

Özel sektörde şirketler, operasyonları inşa etmek veya genişletmek için gereken evrak miktarının büyümeyi engellediğinden şikayetçi.

Yapısal Zorluklar: Almanya'nın Devrime İhtiyacı Var mı?

Almanya, dünyadaki diğer sanayileşmiş ülkeler gibi, özellikle hızlı büyüyen vasıflı sektörlerde derin bir işgücü sıkıntısıyla karşı karşıyadır. Resmi tahminler, Almanya'nın yaşlanan toplumunun 2035 yılına kadar 7 milyon vasıflı işçiden oluşan bir boşluk bırakacağını öne sürüyor.

Bürokrasi ve yatırım eksikliği, Alman ekonomisinde enerji geçişini ve yüksek hızlı İnternet bağlantılarının tanıtımını yavaşlatan iki kronik sorundur.

Almanya, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 1990 yılına kıyasla %65 oranında azaltmayı hedefliyor; bu da 2045 yılına kadar karbon nötr olmaya bir adım daha yaklaşıyor. 2030 CO2 hedeflerine ulaşmak için kamu finansmanı gerekiyor ve bu, mahkeme kararının iptal edilmesinden sonra önemli ölçüde daralmış durumda. milyar avroluk kullanılmamış borç iklim projelerine ayrıldı.

Ayrıca Alman milleti ticarete dayalı bir ekonomik sisteme sahip olduğundan dış talebi zayıflatan uluslararası olaylara karşı hassastır. Küresel ve özellikle Çin'deki zayıf büyümenin yanı sıra yüksek faiz oranlarının Alman ihracatına olan talebi sınırlaması bekleniyor.

Kızıldeniz'deki nakliye kesintileri ve Orta Doğu'da artan gerilim, ticaret görünümünü daha da bulandırabilir.

Siyasi kriz ve hoşnutsuzluk

Almanya'daki kriz ekonomik olduğu kadar siyasi de. Scholz liderliğindeki koalisyon partilerine verilen destek anketlerde yaklaşık %30'a düştü; bu, 2021 seçimlerinde elde edilen çoğunluktan çok uzak, bu da onu modern Almanya'nın en sevilmeyen hükümetlerinden biri haline getiriyor.

Bu da, ister traktörleriyle yolları kapatan çiftçiler olsun, ister anketlerde ikinci en popüler parti olan aşırı sağ Almanya İçin Alternatif'e (AfD) destek veren seçmenler olsun, protestolara yönelik daha büyük bir baskıyı teşvik etti. .

Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller ve Liberallerden oluşan Hükümet'in istikrarına en büyük darbe, Alman Anayasa Mahkemesi'nin Kasım 2023'teki şok kararıyla geldi. Pandemi döneminde iklim ve dönüşüm projelerine ayrılan yaklaşık 60 milyar avronun reddedilmesi ülke bütçesinde kaosa neden oldu.

Bakanlar, 2024 bütçesindeki 17 milyar Euro'luk açığı kapatmak amacıyla , tarım araçlarına yönelik dizel sübvansiyonunun kaldırılması da dahil olmak üzere bir dizi acı verici kemer sıkma önlemini kabul etmek zorunda kaldı. Buradan çiftçilerin isyanları patlak verdi, ki bunlar tek ayaklanma değildi ve aslında Ocak ayında sıcak bir haftanın başlangıcı oldu.

Demiryolu işçileri, ücretler ve çalışma koşulları konusunda daha fazla garanti talep etmek için ulaşımı engelledi, doktorlar, sağlık sistemi daha fazla devlet desteği almadıkça ve artan yol geçiş ücretleri nedeniyle öfkeli olan nakliyeciler abluka uygulamaya hazır olmadıkça ameliyatları kapatmayı planlıyor.

Almanya tam bir siyasi, sosyal ve ekonomik çalkantı içinde . Kriz çok yönlüdür ve büyüme ve hakların korunması için etkili çözümler gerektiren, süregelen çığır açıcı değişimler, gerilimler ve eşitsizlikler nedeniyle zayıflamış bir Avrupa'yı yansıtmaktadır.

23 Oca 2024 - 21:18 - Dünya

Mahreç  Burak Tekingöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.